Trump poprvé hovořil k oběma komorám Kongresu. Amerika je připravena hledat nové přátele | E15.cz

Trump poprvé hovořil k oběma komorám Kongresu. Amerika je připravena hledat nové přátele

ČTK

Rozsáhlou obnovu americké infrastruktury, odvolání zdravotní reformy někdejšího prezidenta USA Baracka Obamy, stavbu zdi na jižní hranici s Mexikem či daňovou reformu, která uleví americkým firmám i střední třídě, to vše přislíbil ve svém prvním projevu k oběma komorám Kongresu prezident Donald Trump. Republikánská hlava státu hovořila i o tom, že USA podporují NATO, zároveň ale očekávají větší odpovědnost spojenců.

Donald Trump na úvod prohlásil, že jeho administrativa napraví chyby, které byly za poslední desetiletí učiněny. Nyní podle prezidenta nastal čas, aby se Spojené státy místo obnovy zemí v zámoří zaměřily na rekonstrukci vlasti. Vyzval proto Kongres, aby schválil jeho infrastrukturní program, který počítá s investicemi ve výši jednoho bilionu dolarů (přes 25 bilionů korun) z veřejných i ze soukromých zdrojů.

Svůj infrastrukturní plán Trump přirovnal k programu někdejšího prezidenta Dwighta Eisenhowera na výstavbu dálniční sítě. Trump očekává, že tak vzniknou miliony nových pracovních míst.

Dalším klíčovým prvkem, který pomůže nastartovat americké hospodářství, je podle šéfa Bílého domu daňová reforma. Změny, které Trump označil za historické, sníží daně firmám a uleví střední třídě. Prezident předpokládá, že díky nižším daním porostou platy a zvýší se konkurenceschopnost.

Trump během předvolební kampaně a i po inauguraci opakovaně hovořil o nezbytnosti odvolat zdravotní reformu demokratického exprezidenta Baracka Obamy. Během projevu ke Kongresu vyzval zákonodárce z řad demokratů i republikánů, aby reformu zvanou Obamacare společně odvolali a nahradili novým systémem. Trump označil Obamacare za americkou katastrofu, která je nákladná a která nutí Američany kupovat předražené pojištění, které by si bez nátlaku vlády sami nevybrali.

Část proslovu Trump věnoval imigrační politice a bezpečnosti USA. Zopakoval, že již brzy se na hranicích s Mexikem začne stavět zeď a že je nezbytné, aby USA opět získaly kontrolu nad svými hranicemi. Poznamenal, že dosud mohli přes hranice proudit drogy a zločinci, čemuž je nyní konec.

Trump rovněž zákonodárcům řekl, že je nezbytné zakázat vstup do USA lidem z vybraných států, jejichž občany není možné podrobit dostatečným bezpečnostním prověrkám. Pokud jde o boj proti teroristickému hnutí Islámský stát, chtějí USA spolupracovat se všemi spojenci včetně přátelských muslimských zemí.

Trump zdůraznil, že Spojené státy mají zájem uzavírat nová přátelství, neboť nestojí o válku a konflikty, ale o harmonii a stabilitu. Zdůraznil, že Americe se vždy lépe dařilo, když byl svět klidnějším místem. "Amerika je připravená hledat nové přátele a uzavírat nová partnerství, pokud to bude ve shodě se společným zájmem," řekl prezident.

Trumpa v Kongresu uvítal bouřlivý potlesk, který opakovaně doprovázel i jeho projev. Naopak demokratičtí zákonodárci, kteří s jeho politikou nesouhlasí, se k žádným hlasitým projevům odporu neuchýlili. Někteří z nich, jak poznamenala agentura AP, měli odznaky žádající zachování Obamacare. Řada demokratech se na Trumpův projev oblékla do bílých šatů, aby tak uctily hnutí za volební právo žen.

 

Výběr výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa z jeho prvního projevu k oběma komorám Kongresu USA

O nové americké éře:

"To, čeho jsme dnes svědky, je obnova amerického ducha. Naši spojenci zjistí, že Amerika je opět připravená vést. Všechny země světa, přátelé či spojenci, uvidí, že Amerika je silná, Amerika je hrdá a Amerika je svobodná."

 

O kontrole hranic:

"Bránili jsme hranice jiných zemí, zatímco naše vlastní hranice jsme nechali dokořán otevřené, takže je mohl kdokoli překročit a drogy mohly netušenou měrou proudit."

"Již brzy začneme stavět skvělou zeď na naší jižní hranici. Začneme v předstihu oproti plánu a až bude dokončena, stane se efektivní zbraní proti drogám a zločinu."

 

O terorismu:

"Nesmíme připustit, aby v Americe vzniklo předmostí terorismu. Nesmíme připustit, aby se naše země stala útočištěm radikálů."

"Nařídil jsme ministerstvu obrany, aby vypracovalo plán na rozbití a zničení Islámského státu, brutální sítě nedbající zákonů, která masakruje muslimy, křesťany, muže, ženy a děti nehledě na jejich vyznání a víru. Budeme spolupracovat s našimi partnery, a to včetně našich přátel a spojenců v muslimském světě, abychom tohoto strašného nepřítele smetli z povrchu země."

 

O obnově infrastruktury v USA:

"Utrácíme biliony dolarů v zámoří, zatímco naše domácí infrastruktura se rozpadá."

"Republikánský prezident Dwight D. Eisenhower inicioval poslední skutečně velký celostátní infrastrukturní program - výstavbu dálniční sítě. Nyní nastal čas pro nový program národní přestavby."

"Požádám Kongres, aby schválil zákony, které poskytnou investice ve výši jednoho bilionu dolarů z veřejných a soukromých zdrojů, což vytvoří miliony nových pracovních míst."

 

O zdravotním systému bývalého prezidenta Baracka Obamy:

"Vyzývám Kongres, aby odvolal a nahradil Obamacare reformami, které rozšíří volbu, zlepší přístup, sníží náklady a zároveň poskytnou lepší zdravotní péči."

 

O Severoatlantické alianci:

"Neochvějně podporujeme NATO, alianci, která vznikla zpečetěním pouta dvou světových válek, ve kterých jsme se zbavili fašismu, a studené války, kdy byl poražen komunismus. Ale naši partneři musí dostát svým finančním závazkům."

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte ZDE.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!