Trump se kvůli úrokům obul do Fedu, dolar zareagoval poklesem | E15.cz

Trump se kvůli úrokům obul do Fedu, dolar zareagoval poklesem

Budova americké centrální banky Fed ve Washingtonu
Budova americké centrální banky Fed ve Washingtonu
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký dolar dnes na devizovém trhu oslabuje. K poklesu jeho kurzu přispěl americký prezident Donald Trump, který si stěžoval na silnou měnu a na růst úrokových sazeb v USA. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v podvečer vykazoval pokles o 0,6 procenta na 94,61 bodu. Je na cestě vykázat nejvyšší denní pokles za tři týdny.

Euro k dolaru přidávalo půl procenta na 1,1708 dolaru. Ten k japonskému jenu pak ztrácel 0,6 procenta na 111,75 jenu. Euro k jenu pak ztrácelo 0,1 procenta na 130,85.

Trump ve čtvrtečním rozhovoru s televizí CNBC uvedl, že silný dolar je pro USA nevýhodou. Dnes na svém účtu na twitteru zopakoval kritiku měnové politiky americké centrální banky (Fed), která zvyšuje úrokové sazby, a dal najevo nelibost nad silným dolarem. Politika růstu úrokových sazeb omezuje podle Trumpa velké konkurenční výhody Spojených států a mohla by poškodit americkou ekonomiku. Při své předvolební kampani v roce 2016 přitom Trump kritizoval Fed a vinil ho, že drží úroky velmi nízko, aby tak podpořil demokraty.

Někteří účastníci trhu se však domnívají, že Trumpova poznámka nebude mít na měnu dlouhodobý dopad. "Je to spíš komentář než pokyn, protože on sám pravděpodobně nebude mít na rozhodování Fedu žádný vliv," uvedl analytik Mazen Issa ze společnosti TD Securities. V krátkodobém horizontu však dolar tato poznámka ovlivnila, protože někteří obchodníci ji využili jako záminku k realizaci zisku z posledního růstu dolaru.

Navzdory zvyšování obchodního napětí dolar za poslední tři měsíce posílil o tři procenta. Důvodem je právě očekávání, že Fed bude v příštích měsících pokračovat se zvyšováním úroků, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video