Trump udržuje v průzkumech náskok, na Cruze má 14 procent | E15.cz

Trump udržuje v průzkumech náskok, na Cruze má 14 procent

Donald Trump a Ted Cruz
Donald Trump a Ted Cruz
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní magnát Donald Trump si udržuje výrazný náskok před druhým v pořadí, texaským senátorem Tedem Cruzem, jen devět dní před tím, než republikáni začnou v Iowě vybírat svého prezidentského kandidáta. Vyplývá to z pátečního průzkumu televizní stanice Fox News, podle něhož by Trumpa volilo 34 procent registrovaných voličů, zatímco Cruze jen 20 procent.

Do jejich souboje podle CNN může promluvit i otázka Cruzova kanadského původu, kvůli němuž Trump v posledních dnech zpochybňuje právoplatnost jeho kandidatury.

Ačkoli má newyorský miliardář stále značný náskok, postupně stoupající Cruz jej mírně stáhl z téměř 20 procentních bodů, kam sahal ještě v průzkumech na konci loňského roku. Třetí příčka patří floridskému senátorovi Marcovi Rubiovi, jemuž by dalo hlas 11 procent republikánských voličů. Čtvrtý je bývalý neurochirurg Ben Carson s osmi procenty a pátý někdejší floridský guvernér Jeb Bush se čtyřmi.

Ve státě Iowa, kde 1. února souboj o republikánskou prezidentskou nominaci začne, se Trump dokázal opět dostat do čela poté, co před několika týdny sváděl v průzkumech vyrovnaný souboj s krajně konzervativním texaským politikem. Podle ankety CNN jej zde chce volit 37 procent lidí, zatímco Cruze 26.

Je Cruz Kanaďan?

Jedním z témat souboje dvou hlavních favoritů je i Cruzovo kanadské rodiště, kvůli kterému by jej podle Trumpa mohli demokraté napadnout, kdyby uspěl v primárkách. Deset procent republikánských voličů ve zmíněném celostátním průzkumu uvedlo, že Cruze z tohoto důvodu volit nebudou.

Podle americké ústavy se může prezidentem stát pouze v USA narozený americký občan. Právní výklady však obvykle připouštějí, že do této kategorie patří i děti narozené americkým rodičům při pobytu v zahraničí. Právě to je případ Cruze, který přišel na svět v roce 1970, kdy jeho otec pracoval v kanadském městě Calgary. Cruz opakované útoky svého soka zpochybňuje slovy, že má bezpečně právně ověřeno, že jeho rodiště mu nebude stát v cestě do Bílého domu.

Posměšnými výroky na adresu soupeřů známý Trump však tuto otázku nastolil i v pátek, kdy na twitteru vymyslel pro Cruze plán, kam zamířit po prohraných primárkách. „Cruz nepřiznal své kanadské občanství jako americký senátor, ale až když začal kandidovat na prezidenta. Mohl by se stát kanadským premiérem,“ napsal Trump.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video