Trump získal od Pentagonu půldruhé miliardy na stavbu zdi s Mexikem | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Trump získal od Pentagonu půldruhé miliardy na stavbu zdi s Mexikem

ČTK

Americké ministerstvo obrany převedlo půldruhé miliardy dolarů (přes 34 miliard korun) na stavbu zdi na hranici s Mexikem, jejíž vybudování je jedním z hlavních politických priorit prezidenta Donalda Trumpa. Oznámil to dnes Pentagon. Peníze měly být původně určeny na podporu afghánské armády a další vojenské projekty. Převedeny byly v souladu s březnovým dekretem, jímž Bílý dům na hranicích vyhlásil stav nouze.

Trump si dekretem otevřel přístup k fondu o celkové výši 2,5 miliardy dolarů, z něhož už dříve vyčerpal miliardu určenou původně na financování potřeb příslušníků pozemních vojsk. Jeho krok tvrdě kritizovali opoziční demokraté, podle nichž je přesouvání peněz bez schválení Kongresem nepatřičné.

Úřadující ministr obrany Patrick Shanahan, který v sobotu hodlá jižní hranici navštívit, označil uvolnění půldruhé miliardy dolarů za důkaz, že ministerstvo je "plně oddáno" řešení hraniční krize. Oznámil, že celní a pohraniční službu na hranicích podporuje čtyři tisíce vojáků a 19 armádních letadel.

Trump brnká trhům na nervy, krach jednání by z burz odepsal kolem šesti procent

Za uvolněné peníze bude podle agentury AP vybudováno zhruba 130 kilometrů zdi. Podle Shanahana bude mít přesun peněz minimální vliv na stav bojové připravenosti amerických vojsk.

Z částky věnované na stavbu zdi mělo přes 600 milionů dolarů rozšířit fond na podporu bojeschopnosti afghánské armády a dalších bezpečnostních složek. Přes 250 milionů bylo přesunuto z účtu na financování likvidace chemických zbraní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!