Trumpova cla oslabila jüan. Díky obchodní válce ale budeme silnější, míní část čínských investorů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trumpova cla oslabila jüan. Díky obchodní válce ale budeme silnější, míní část čínských investorů

Trumpova cla oslabila jüan. Díky obchodní válce ale budeme silnější, míní část čínských investorů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

fry, mst

Hodnota čínského jüanu klesla poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zavedení nových cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. Následně ale asijská země oznámila, že bude s tímto nařízením bojovat. Čínské akciové indexy a tamní měna začaly růst a část manažeřů dokonce věří, že Čína vzejde z obchodní války posílena.

Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že ke všem krokům jej dohnalo Trumpovo prohlášení a doufá, že Spojené státy „napraví“ své chování. 

V době Trumpova oznámení kurz jüanu mírně ztratil. Po zveřejnění odvetného kroku čínského ministerstva obchodu pak ale jeho hodnota vzrostla. Čínský index CSI300 vzrostl o dvě procenta a o 0,6 procenta vzrostl i honkongský index Hang Seng. China Enterprises Index přidal 0,9 procenta na 10 556,98 bodu.

Peking vrací úder, zavede nová cla na americké produkty

I přes nepříjemnosti kolem zvýšení cla na čínské výrobky tak tamní manažeři věří, že země z obchodní války vyjde vítězně.

 „Čína měla v minulých letech horší problémy a věřím, že některé čínské společnosti se díky obchodní válce stanou mnohem silnějšími,“ uvedl Wen Feng, investiční manažer hedgeového fondu Shanghai V-Invest Co Ltd. Například akcie tamních stavebních a infrastrukturních společnosti povyskočily o tři procenta. Odrážejí tak naděje, že Peking bude na napětí v mezinárodním obchodě reakovat větší investiční aktivitou doma.

Feng současně upozornil, že by se investoři měli vyhnout sektorům, které jsou nejvíce ohroženy obchodními spory, jako je elektronika a strojní zařízení.

Šanghajský parket ovšem letos klesl již o dvacet procent. Americká ratingová agentura Moody's očekává, že nové americká cla by v příštím roce mohla snížit růst HDP Číny až o 0,5 procenta.

Spojené státy zavedou od začátku příštího týdne nová cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (zhruba 4,4 bilionu korun). Obchodní válku s Čínou zahájily začátkem července zavedením 25procentních cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů ročně. V srpnu se tento objem zvýšil na zhruba 50 miliard dolarů. Čína v odvetě zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerických výrobků.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou ale i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. 

Šanghajští obchodníci se děsí ohlášených Trumpových cel, místní index spadl na čtyřleté minimum

Autor: fry, mst
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!