Trumpův poradce Bolton prý spolupracoval s Cambridge Analytica | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trumpův poradce Bolton prý spolupracoval s Cambridge Analytica

ČTK

Nově jmenovaný bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton spolupracoval s londýnskou konzultační firmou Cambridge Analytica, kterou americké a evropské úřady podezírají z neoprávněného shromažďování privátních informací na sociálních sítích s cílem ovlivnit volby. Napsal to list The New York Times.

Bolton, který ve čtvrtek ve funkci prezidentského poradce pro národní bezpečnost nahradil odcházejícího Herberta McMastera, stál v létě 2014 v čele politické volební skupiny zvané The John Bolton Super PAC. Britskou firmu si najal nedlouho po jejím vzniku a v době, kdy už shromažďovala z facebookových účtů informace o desítkách milionů uživatelů.

Do volebního roku 2016 vyplatila Boltonova organizace společnosti Cambridge Analytica za "vědecký průzkum" 1,2 milionu dolarů, napsal The New York Times.

Britská firma měla Boltonovi poskytovat služby definované jako "zacílený průzkum chování (uživatelů facebooku) a jejich komunikační psychologie podle regionů". Podle bývalého zaměstnance Cambridge Analytica Christophera Wylieho Bolton a jeho lidé o čerpání dat věděli. "Rozhodně jsme jim vysvětlovali, jak to děláme. Mluvili jsme o tom ve videokonferencích i na schůzkách," řekl Wylie newyorskému listu.

Skandál s daty uživatelů Facebooku může mít dohru v Kongresu

"Byli posedlí tím, jak jsou prý Američané bezpáteřní a chtěli ten průzkum udělat kvůli národně bezpečnostním úkolům. Opravdu si mysleli, že vštípí lidem militantnější světový názor," konstatoval.

Konzultační firma Cambridge Analytica se dostala do centra skandálu kvůli obvinění, že neoprávněně získávala osobní data uživatelů sítě facebook. Data asi 50 milionů uživatelů využila k vytvoření profilu amerických voličů, aby na ně mohla lépe zacílit volební kampaň ve prospěch Donalda Trumpa.

Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX

Známý americký podnikatel Elon Musk dnes smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX na sociální síti facebook. Ta se stala terčem ostré kritiky kvůli kontroverznímu využívání údajů o uživatelích.

Musk na síti twitter zareagoval na výzvu ke smazání facebookové stránky firmy SpaceX. Uvedl, že o existenci této stránky vůbec nevěděl, a slíbil její odstranění. Svůj slib pak během několika minut splnil. Deaktivována byla rovněž facebooková stránka firmy Tesla. Každá ze stránek přitom měla před deaktivací více než 2,5 milionu sledujících, píše server BBC.

Společnost Facebook se v posledních dnech ocitla v centru pozornosti kvůli odhalením, že britská firma Cambridge Analytica neoprávněně využila data asi 50 milionů uživatelů facebooku k tvorbě profilu amerických voličů. Projekt měl přispět ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Komentář Petra Koubského: Jsme tvárná hlína v cizích rukou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!