Trvale jste si uzavřeli cestu diplomacie, vzkazuje Teherán Američanům | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Trvale jste si uzavřeli cestu diplomacie, vzkazuje Teherán Američanům

ČTK

Spojené státy rozhodnutím postihnout sankcemi íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího trvale uzavřely cestu diplomacie. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení nových odvetných opatření proti Teheránu, jejichž terčem se stal i Chameneí.

„Uvalení zbytečných sankcí na íránského nejvyššího vůdce a na šéfa íránské diplomacie (Mohammada Džaváda Zarífa) je trvalým uzavřením diplomatické cesty,“ uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví. „Trumpova zoufalá administrativa ničí zavedené mezinárodní mechanismy pro udržování světového míru a bezpečnosti,“ dodal.

USA sankce uvalily v reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že stroj sestřelil poté, co pronikl do íránského vzdušného prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami.

Ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že v důsledku nových sankcí budou zablokována íránská aktiva v hodnotě miliard dolarů. Ještě tento týden budou podle Mnuchina zavedeny sankce proti íránskému ministru zahraničí Zarífovi. Platí nově proti osmi vysokým velitelům íránského vojenského námořnictva, letectva a pozemního vojska a rovněž proti velitelům íránských revolučních gard. Podle Trumpa nebude sankcím ušetřen ani úřad Chameneího.

Trump vyhlásil nové sankce vůči Íránu, terčem je i duchovní vůdce Chameneí
Američané zareagovali na sestřelení dronu, podnikli kybernetický útok na Írán
Trump: Útok na Írán jsem zastavil. Následky na životech by byly neúměrné
NYT: Trump chystal útok na Írán, v poslední chvíli si ho ale rozmyslel

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!