Tsipras je ochoten pomoci Merkelové dohodou o uprchlících | e15.cz

Tsipras je ochoten pomoci Merkelové dohodou o uprchlících

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Řecký premiér Alexis Tsipras signalizoval ochotu uzavřít s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dvoustrannou dohodu o zpětném přebírání migrantů, uvedl list Financial Times (FT). Před klíčovým summitem EU k migrační problematice tak podpořil pozici šéfky německé vlády, která doma kvůli migraci čelí hluboké politické krizi.

V rozhovoru pro FT Tsipras uvedl, že je otevřený možnosti uzavřít s Berlínem speciální dohodu týkající se zamezení "druhotných pohybů" uprchlíků, kteří přijíždějí na jižní hranice unie a pak se pohybují dál po území evropského bloku.

Merkelová, která vede vládní CDU, čelí doma tlaku od koaličního partnera CSU a jejího lídra a ministra vnitra Horsta Seehofera a ve hře je její politická budoucnost. Seehofer ve středu popřel, že by chtěl kancléřku svrhnout, jde mu prý jen o to ukázat občanům, že vláda migrační situaci kontroluje.

Zatímco ministr vnitra chce migranty, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, vracet přímo z hranice, kancléřka to odmítá a chce najít společné evropské řešení. Obává se totiž dominového efektu a faktického zániku schengenského prostoru volného pohybu.

Tsipras vlivnému britskému deníku řekl, že by mu návraty migrantů z německých hranic nevadily, pokud by věc vyslala zároveň signál převáděčům, že se Evropa migračními toky zabývá. Řecký premiér dodal, že podle jeho názoru už není funkční dublinský systém, podle kterého unie určuje, kdo má odpovědnost za uprchlíka a za vyřizování jeho žádosti o azyl.

Dnešní bruselský summit je už druhým jednáním významných unijních činitelů o migraci za posledních pět dní. Nedělní bruselská schůzka lídrů 16 unijních zemí ale Merkelové pomoc ze strany jejích partnerů nepřinesla.

Prioritou pro Berlín a kancléřku je především domluva s Itálií, kam nyní v EU připlouvá nejvíce migrantů, byť výrazně méně než na vrcholu migrační krize před několika lety.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video