Tsipras trvá na svých slibech bezplatných potravin a elektřiny pro chudé | E15.cz

Tsipras trvá na svých slibech bezplatných potravin a elektřiny pro chudé

Tsipras trvá na svých slibech bezplatných potravin a elektřiny pro chudé
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Nový řecký premiér Alexis Tsipras označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu. Potvrdil rovněž, že jeho země odmítá prodloužení tohoto programu. Vláda by však podle něj mohla s mezinárodními věřiteli do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu.

„Záchranný program selhal,“ uvedl premiér při svém prvním velkém projevu v parlamentu. „Nová vláda nemá právo žádat o prodloužení… protože nemůže žádat o prodloužení chyby,“ dodal. Současný záchranný program pro Řecko vyprší 28. února.

Tsipras rovněž prohlásil, že hodlá dodržet své předvolební sliby, včetně bezplatného poskytování potravin a elektřiny lidem, které zasáhla úsporná opatření spojená se záchranným programem. Prioritou vlády je podle premiéra řešení „velkých ran“ způsobených záchranným programem a řešení „humanitární krize“. Tsipras rovněž slíbil, že bude bojovat s korupcí a řešit problémy s daňovými úniky.

Řecko opustí eurozónu, tvrdí bývalý šéf Fedu Greenspan

Řecko již tento týden požádalo mezinárodní věřitele o překlenovací podpůrný program do konce května, aby mělo čas na vyjednání nových podmínek spolupráce. Především Německo však trvá na tom, aby Řekové splnili to, k čemu se v minulosti zavázali.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,7 bilionu korun). Výměnou za úvěrovou pomoc musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.

Jan Bureš: Čekání na zázrak za minutu dvanáct

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!