Tunis vyhlásil kvůli atentátu v Súse výjimečný stav | E15.cz

Tunis vyhlásil kvůli atentátu v Súse výjimečný stav

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuniský prezident Kaíd Sibsí vyhlásil v zemi výjimečný stav kvůli teroristickému útoku v turistickém letovisku v Súse, kde minulý týden útočník zastřelil 38 lidí. Ve večerním projevu k občanům prezident tento krok zdůvodnil tím, že země "není v bezpečí" před dalšími útoky extremistů. Opatření má podle prezidenta zabránit riziku kolapsu. Sibsí upozornil, že výjimečný stav má trvat 30 dnů.

Výjimečný stav dává v případě ohrožení bezpečnosti státu větší pravomoci policii a armádě. Tunisko jej naposledy zažilo po roce 2011, kdy byl vyhlášen v době masových nepokojů proti tehdejšímu prezidentovi Zínu Abidínu bin Alímu. Zrušen byl až na jaře roku 2014.

Útok v Súse se odehrál 26. června. Spáchal jej třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí, který podle vyšetřovatelů prošel výcvikovým táborem radikálů v Libyi.

Jeho oběťmi se stali výhradně zahraniční turisté: kromě 30 Britů přišli o život i tři Irové, dva Němci a po jednom občané Belgie, Portugalska a Ruska. Atentátník zranil také čtyři desítky dalších lidí, pak jej zastřelila policie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video