Turecká policie zadržela podezřelého z atentátu v Istanbulu | E15.cz

Turecká policie zadržela podezřelého z atentátu v Istanbulu

ČTK

Turecká policie v pondělí skutečně zadržela muže podezřelého ze spáchání novoročního atentátu v istanbulském klubu Reina. Dřívější informace tureckých médií dnes potvrdil premiér Binali Yildirim. Podle istanbulského guvernéra je zadrženým Abdulgadir Mašaripov, který se narodil v Uzbekistánu a výcvik absolvoval v Afghánistánu. Kromě něj v souvislosti s útokem ve vazbě skončilo dalších 50 osob.

Mašaripov se k atentátu, který si vyžádal 39 obětí, přiznal, uvedl guvernér největšího tureckého města Vasip Şahin. Otisky prstů, které se v klubu Reina našly, se podle něj navíc shodují s těmi Mašaripovými. Do Turecka zadržený muž vstoupil ilegálně, dodal guvernér.

Premiér Yildirim vyjádřil naději, že se během výslechu podezřelého podaří odhalit "síly, které stály za plánováním útoku". Podle guvernéra Şahina je ale již jasné, že Mašaripov atentát spáchal na pokyn teroristické organizace Islámský stát (IS). IS se k zodpovědnosti za atentát, který měl být podle něj odplatou za turecké vojenské operace v Sýrii, už dříve přihlásil.

Turci už musí s útoky počítat, bezpečnostní aparát oslabují čistky

Spolu s Mašaripovem zadržela turecká policie v pondělí podle guvernéra v istanbulské čtvrti Esenyurt také jednoho Iráčana a tři ženy. Turecká média už dříve uvedla, že ženy pocházejí ze Somálska, Senegalu a Egypta. Kromě nich v ochranné vazbě skončil údajně také čtyřletý Mašaripovův syn. V průběhu více než dvou týdnů, během kterých turecké úřady po pachateli istanbulského útoku pátraly, skončila ve vazbě podle Şahina padesátka osob.

Většina obětí útoku v istanbulském klubu, kde lidé slavili příchod nového roku, byli turisté, hlavně ze zemí Blízkého východu a severní Afriky, ale i z Indie, Ruska či Izraele.

Za masakrem v Istanbulu stojí podle Ankary Islámský stát

 

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!