Turecké jednotky dopadly vojáky, kteří chtěli při puči zajmout Erdogana | E15.cz

Turecké jednotky dopadly vojáky, kteří chtěli při puči zajmout Erdogana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecké speciální jednotky dopadly od neděle 11 členů komanda, které chtělo při nezdařeném červencovém puči zajmout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle agentury Anadolu patřili zadržení vojáci ke skupině, která zahájila útok na hotel v letovisku Marmaris, kde byl Erdogan na dovolené. Podle tureckého ministra obrany Fikriho Işika je celkově na útěku od neúspěšného pokusu o převrat stále ještě 311 vojáků, včetně devíti generálů.

Erdogan byl tehdy včas varován a odjel z hotelu ještě před příjezdem komanda. Turecko po nepodařeném puči provádí rozsáhlé čistky v kruzích kritických k Erdoganovi. Armáda propustila téměř 1400 vojáků, suspendováno bylo přes 66 tisíc zaměstnanců justice, státní správy a školství.

Ministr obrany Işik dnes v televizi CNN Türk nevyloučil, že se v propouštění z armády bude podle potřeby pokračovat. Dodal, že 167 generálů bylo převeleno.

Podle Anadolu bylo devět hledaných vojáků dopadeno v provincii Mugla v neděli, další dva dnes. Speciální jednotka vyslala do akce vrtulníky i bezpilotní letadla, při zásahu byla slyšet i střelba, ale podle turecké agentury zprávy o obětech nejsou. Do operace, při níž měl být Erdogan zajat, bylo podle tureckých médií zapojeno 37 vojáků, 25 z nich bylo dopadeno již dříve.

Připomeňte si, jak vypadal průběh puče v Turecku:

Představitelé turecké armády se dnes sejdou v Ankaře se šéfem náčelníků štábů americké armády Josephem Dunfordem. Od zmařeného puče jde o první kontakt mezi Washingtonem a Ankarou. Dunford bude jednat s náčelníkem generálního štábu turecké armády Hulusi Akarem a později také s premiérem Binalim Yildirimem.

Vztahy dvou významných členských zemí NATO se zhoršily, když Turecko po nezdařeném pokusu o převrat požádalo o vydání tureckého duchovního Fethullaha Gülena z USA.

Podle Ankary je tento bývalý Erdoganův spojenec osnovatelem pokusu o puč. Gülen, který žije v Pensylvánii, obvinění odmítá.

Události v Turecku se promítají i do zemí, kde žijí silné turecké komunity. V německém Kolíně nad Rýnem se v neděli konaly manifestace Erdoganových přívrženců a také odpůrců. Zúčastnilo se jich na 40 tisíc lidí, akce se obešly bez incidentů, ale policie uvedla do pohotovosti na 2700 příslušníků.

Erdogan chtěl v přímém přenosu své stoupence pozdravit, avšak ústavní soud to zakázal. Turecko si kvůli tomu dnes předvolalo německého chargé d´affaires. Ankara mu chce předat oficiální stanovisko, podle kterého je nepřijatelné zakázat prezidentovi spojit se s manifestujícími videokonferencí.

Turecko chystá změny v organizaci tajných služeb
Turecko připravuje změny v organizaci tajných služeb, řekl vicepremiér Numan Kurtulmuş. Turecko po nezdařeném červencovém puči již provedlo rozsáhlé čistky a také personální změny v armádě.

„Na řadě jsou teď změny v jednotkách tajných služeb, jak to bylo provedeno u ozbrojených sil,“ řekl Kurtulmuş po schůzi vlády.

Turecko v neděli oznámilo, že bylo propuštěno téměř 1400 členů ozbrojených sil. Zároveň byla doplněna vojenská rada, kde jsou členové vlády.

Podle tureckých představitelů citovaných agenturou Reuters chce prezident Recep Tayyip Erdogan podřídit národní tajnou službu i generální štáb armády prezidentskému úřadu. K tomu ale bude potřebovat změnu ústavy a podporu opozice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video