Turecko a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii, tvrdí místní agentura

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ČTK, EPA, Reuters

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
7
Fotogalerie

Turecko a Rusko se dohodly na návrhu, který má vést k příměří v Sýrii. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Anadolu. Dodala, že obě země usilují o to, aby klid zbraní vstoupil v platnost již dnes o půlnoci. Turecký ministr zahraničí řekl, že Turecko připravilo dohodu o příměří. Mluvčí Kremlu řekl, že se k otázce nemůže vyjádřit, protože nemá dost informací.

 

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka minulý týden po jednání v Moskvě uvedli, že jsou připraveni pomoci vyjednat mírovou dohodu mezi syrskou vládou a opozicí. V takzvané moskevské deklaraci rovněž potvrdili odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra.

"Írán, Rusko a Turecko jsou připravené přispět k návrhu dohody mezi syrskou vládou a opozicí, o které se již nyní jedná, a jsou připravené stát se jejími garanty," uvádí se v deklaraci. "Vyzvaly rovněž další země, které mají na situaci v oblasti vliv, aby udělaly to samé (pomohly vyjednat dohodu)," citovala z dokumentu agentura Reuters.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku, zda může zprávu Anadolu o příměří potvrdit, sdělil, že nedokáže odpovědět. "Nemám dostatek informací. Jsme s tureckými kolegy stále v kontaktu a jednáme s nimi o detailech možných rozhovorů plánovaných do Astany. Snažíme se pro Sýrii najít politické řešení," sdělil Peskov. Rusko navrhlo, aby se vnitrosyrské mírové rozhory konaly v lednu v Kazachstánu.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že dohodnout se o míru v Sýrii je nemožné, zůstane-li prezident Bašár Asad u moci. "Víme, že opozice ho nepřijme," řekl ministr. To, co Anadolu popsala jako dohodu mezi Ruskem a Tureckem, ministr označil za "přípravu" této dohody.

Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci syrského prezidenta Bašára Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité město Halab (Aleppo) na severu Sýrie. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku a podporuje umírněné povstalce.