Turecko chce vydání novináře Dündara, Berlín mluví o provokaci | E15.cz

Turecko chce vydání novináře Dündara, Berlín mluví o provokaci

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a německá kancléřka Angela Merkelová.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a německá kancléřka Angela Merkelová.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecko po Německu chce, aby mu vydalo novináře Cana Dündara, který v Berlíně žije v exilu. Německá vláda to podle listu Süddeutsche Zeitung a televizních a rozhlasových stanic NDR a WDR, které o případu informovaly, vnímá jako provokaci související s nynější státní návštěvou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve spolkové republice.

Německému ministerstvu zahraničí přišla diplomatická nóta v pondělí. Turecké velvyslanectví v ní žádá zatčení a vydání Dündara kvůli údajné špionáži, vyzrazení státních tajemství a propagandě. Důvodem je článek deníku Cumhuriyet z roku 2015 o utajených dodávkách zbraní z Turecka do Sýrie. Dündar, který byl tehdy šéfredaktorem listu kritického vůči Erdoganovi, byl kvůli textu v roce 2016 odsouzen k pěti letům a deseti měsícům odnětí svobody. Podařilo se mu ale odejít do Německa, kde žije v exilu.

Na německé straně se turecká žádost rozhodně nesetkala s pochopením. Berlín ji podle německých médií vnímá jako provokaci a nepochopitelný krok, pokud má Erdogan skutečně zájem o normalizaci vzájemných vztahů, jak o tom hovoří. Vydání jednoho z nejznámějších tureckých novinářům z německého pohledu nepřipadá v úvahu.

Dündar rozhodně není jediným novinářem, který byl podle pozorovatelů v Turecku v posledních letech kvůli své práci odsouzen. Od pokusu části armády o převrat v červenci 2016 skončilo v Turecku za mřížemi kolem 160 novinářů a činnost muselo ukončit na 150 médií.

Vztahy Ankary a Berlína výrazně zatížil také případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, který byl rok v turecké vazbě, než se mohl vrátit do Německa. Podle Berlína byl Yücel vězněn čistě z politických důvodů, což Ankara popírá.

Podle listu Bild kvůli Dündarovi hrozila další vážná roztržka. Erdogan údajně zvažoval, že odřekne společnou tiskovou konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, pokud se jí turecký žurnalista zúčastní. Dündar tak ale nakonec neučinil.

Erdogan po jednání s Merkelovou vyjádřil přesvědčení, že Turecko má právo na to, aby mu byl Dündar předán. "Tato osoba je někdo, kdo by měl dnes být ve vězení, protože vyzradil státní tajemství," nechal se slyšet turecký prezident.

Turecký server Yeni Asir mezitím informoval, že Ankara chce po Berlínu vedle Dündara vydání dalších 68 lidí. Příslušný seznam tento týden obdržela německá tajná služba.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video