Turecko: Čistky pokračují, zatčeni jsou i dva ústavní soudci | E15.cz

Turecko: Čistky pokračují, zatčeni jsou i dva ústavní soudci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecké úřady v rámci rozsáhlých čistek po neúspěšném puči zatkly dva členy ústavního soudu. Celkem dnes bylo zatčeno 113 soudních úředníků.

Podle televize NTV byl dnes v souvislosti s pátečním pokusem o převrat obviněn i šéf vojenských poradců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho jméno televize neuvedla.

Turecký deník Hürriyet dnes přinesl informaci, že se na veřejnosti objevil seznam jmen stovek vojáků s uvedením funkcí, které by zastávali v případě, že by byl páteční pokus o vojenský převrat úspěšný.

Seznam podle deníku obsahuje jména 413 důstojníků. Nicméně dva nejvyšší posty v seznamu zůstaly prázdné. Jde o funkci náčelníka generálního štábu a velitele pozemních sil. Podle deníku Hürriyet měla být první z těchto funkcí nabídnuta současnému náčelníkovi generálního štábu Hulusimu Akarovi, který prý ale nabídku odmítl.

Podle seznamu si měli někteří vyšší důstojníci své posty ponechat, například šéf tureckého četnictva Galip Mendi, jiní měli dostat další funkce. Důstojníci měli například obsadit pozici generálního ředitele státní televize TRT, šéfa aerolinek Turkish Airlines a křesla starostů Istanbulu, Ankary a Izmiru.

V souvislosti s pokusem o převrat z minulého týdne bylo podle dnešních zpráv oficiálně obviněno 99 generálů, což je více než čtvrtina všech generálů v Turecku. Ve vazbě zůstává na 9400 lidí, většinou členů armády.

Turecké ministerstvo obrany dnes také zahájilo vyšetřování všech vojenských soudců a prokurátorů a 262 z nich zbavilo funkcí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video