Turecko zatklo další čtyři osoby kvůli sebevražednému útoku | E15.cz

Turecko zatklo další čtyři osoby kvůli sebevražednému útoku

Turecká policie na místě útoku v Istanbulu
Turecká policie na místě útoku v Istanbulu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecká policie zadržela další čtyři lidi v souvislosti s úterním sebevražedným útokem v Istanbulu, který si vyžádal deset mrtvých mezi německými turisty, oznámil dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu. Celkově tak úřady zatkly pět podezřelých.

Podle premiéra, který slíbil, že v hustě obydlených oblastech budou „viditelnější bezpečnostní opatření“, vstoupil pachatel útoku do Turecka jako migrant. Jeho přesuny v Istanbulu úřady nemonitorovaly, protože nebyl na seznamu podezřelých osob. V nemocnici zůstává po útoku šest zraněných.

Turecký ministr vnitra Efkan Ala už předtím řekl, že pachatel, jehož vyšetřovatelé identifikovali jako 28letého muže ze Saúdské Arábie, se s tureckými úředníky dostal do styku. Před týdnem se totiž řádně ohlásil imigračním úřadům.

Deník Hürriyet napsal, že muž byl pod jménem Nabíl Fadlí 5. ledna registrován v imigrační databázi jako žadatel o azyl. Úředníci mu přitom vzali i otisky prstů: právě podle nich byl prý po útoku identifikován. Nefiguroval ale na seznamu potenciálně nebezpečných osob, na němž nyní v Turecku jsou jména téměř 40 tisíc lidí.

Na Němce prý nemířili

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes na návštěvě Istanbulu řekl, že zatím nic nenapovídá tomu, že by atentát, při němž zemřelo deset německých turistů, mířil konkrétně na občany Německa. Podle Davutogluova dnešního vyjádření tomu tak nebylo. Dalších deset Němců utrpělo různé stupně zranění v nemocnicích. Podle tureckých médií je mezi zraněnými rovněž jeden Nor a jedna Peruánka. Celkově je stále hospitalizováno šest lidí.

K pumovému útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý oznámil, že pachatelem byl mladý muž syrského původu, který se narodil v roce 1988 v Saúdské Arábii. Davutoglu bez dalšího upřesnění v úterý prohlásil, že za útokem stojí radikální organizace Islámský stát.

Turecká policie dnes provedla sérii razií proti lidem podezřelým z napojení na hnutí Islámský stát a zadržela nejméně 15 osob. Tři z nich byli ruští občané. Den předtím zatkli turečtí policisté 59 osob. Turecká policie zadržela podle médií v úterý jednu ženu, která vzbudila podezření, protože z jejího mobilního telefonu někdo útočníkovi volal. Předtím ale nahlásila jeho krádež, takže se dostala mimo okruh podezřelých a byla propuštěna. Není jasné, zda figuruje mezi ohlášenou pěticí zatčených.

Německý tisk: Po útoku v Istanbulu musíme bojovat proti IS

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video