Tureckou vládní stranu povede Yildirim, stane se i premiérem | E15.cz

Tureckou vládní stranu povede Yildirim, stane se i premiérem

Binali Yildirim
Binali Yildirim
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Novým předsedou turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) byl dnes na jejím mimořádném sjezdu jednomyslně zvolen blízký spolupracovník prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a dosavadní ministr dopravy Binali Yildirim. To mu automaticky zajišťuje i funkci předsedy vlády, do níž by měl být jmenován během několika příštích dní.

Změnu v čele vlády vyvolala rezignace dosavadního premiéra Ahmeta Davutoglua, který se před dvěma týdny rozhodl pro odchod zejména kvůli neshodám s prezidentem Erdoganem.

Binali Yildirim má blízko k prezidentu Erdoganovi
- Ministrem dopravy a spojů je Binali Yildirim od 24. listopadu 2015; předtím pracoval v téže funkci v několika vládách tehdejšího premiéra a současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v období 2002-2013.

- Je členem vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a od roku 2002 poslancem parlamentu.

- Narodil se 20. prosince 1955 v Refahiye, v roce 1991 vystudoval Námořní technickou univerzitu v Istanbulu a poté pracoval jako ředitel istanbulského podniku pro námořní přepravu (IDO) v letech 1994-2000. V letech 1994 až 1998 byl starostou Istanbulu právě Erdogan.

- V srpnu 2001 vstoupil do politiky a stál u založení strany AKP.

- Za jeho působení na pozici ministra dopravy byla vybudována vysokorychlostní trať mezi městy Ankara a Eskişehir v západní části Turecka a buduje se další trať mezi Istanbulem a Ankarou. Projekt se zastavil po vykolejení vlaku 22. července 2004 na severu země poblíž města Pamukova, při kterém zahynulo 36 lidí. Neštěstí vyvolalo tlak na odvolání Yildirima, nakonec však v úřadu zůstal.

- V prosinci 2013 byl z ministerstva dopravy a spojů odvolán a v roce 2014 jmenován poradcem prezidenta.

- Neúspěšně kandidoval za stranu AKP na úřad starosty města Izmir v místních volbách v roce 2014.

- V roce 2005 vyvolala pobouření fotografie Yildirimovy zahalené ženy, sedící odděleně od něj na pracovním obědě. Snímek, kolující po internetu, mu vysloužil četná obvinění ze sexismu.

- V úřadu ministra dopravy a spojů byl také zdrojem četných afér, když například odpověděl na kritiku odposlouchávání vládních telefonních hovorů slovy: „Nemusíte se bát odposlouchávání, pokud nemáte co skrývat.“

- Yildirim byl dnes jednomyslně zvolen předsedou AKP na mimořádném sjezdu strany. To mu automaticky zajišťuje i funkci předsedy vlády, do níž by měl být jmenován během několika příštích dní. Změnu v čele vlády vyvolala rezignace dosavadního premiéra Ahmeta Davutoglua, který se před dvěma týdny rozhodl pro odchod zejména kvůli neshodám s prezidentem Erdoganem.

- Ve svém projevu Yildirim nastínil program své vlády, prioritou by měla být změna ústavy a zavedení prezidentského systému, o nějž dlouhodobě usiluje současná hlava státu Erdogan. Kromě toho Yildirim mluvil i o tom, že jako premiér hodlá pokračovat v boji proti kurdským povstalcům a že si chce s Evropskou unií vyjasnit její postoj k migrační politice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.