Turečtí pohraničníci prý během posledních měsíců zastřelili 16 migrantů | E15.cz

Turečtí pohraničníci prý během posledních měsíců zastřelili 16 migrantů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecké pohraniční síly střílejí po uprchlících, kteří utíkají před válkou v Sýrii a pokoušejí se překročit hranici. Za poslední čtyři měsíce tak zabily 16 běženců, včetně tří dětí. Napsal to britský deník The Times s odvoláním na organizaci syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Londýna.

Příslušník takzvané svobodné syrské policie, podporované Británií, a jeden ze syrských převáděčů žijící v Turecku listu řekli, že toto číslo je ve skutečnosti vyšší.

Tvrzení SOHR podle The Times zpochybňuje dohodu o navracení uprchlíků uzavřenou nedávno mezi Evropskou unií a Ankarou, která označuje Turecko za „bezpečnou třetí zemi“. To znamená, že běženci do ní mohou být vraceni z unie bez obavy z pronásledování.

Turecko začalo tvrdě postupovat vůči uprchlíkům loni v prosinci po čtyřech letech, během nichž mohli Syřané do země volně vstupovat i bez pasu. Změna v přístupu Ankary souvisela s tlakem Západu, aby Turci znemožnili volný pohyb přes svou hranici. Tato trase byla podle The Times označována za „džihádistickou dálnici“ kvůli velkému počtu zahraničních bojovníků mířících na území ovládaná radikály z takzvaného Islámského státu.

Zmiňovaný převáděč The Times řekl, že běženci stále hranici překračují, ale jsou „buď zabiti, nebo chyceni“. Turecká vláda tvrdí, že hranice zůstává otevřená pro syrské uprchlíky bezprostředně ohrožené na životě. Na syrsko-turecké hranici ale stále zůstávají uvězněny desítky tisíc lidí, kteří uprchli před boji v provincii Halab.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video