Turečtí představitelé připisují ankarský atentát syrským Kurdům | E15.cz

Turečtí představitelé připisují ankarský atentát syrským Kurdům

Výbuch v Ankaře
Výbuch v Ankaře
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Útočník, který spáchal středeční krvavý atentát v Ankaře, byl identifikován jako osoba napojená na syrské kurdské milice YPG. Řekl to dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu. Podle něj útok naplánovala turecká Strana kurdských pracujících (PKK). Nepřežilo ho 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno. Turecká armáda po atentátu v Ankaře útočí na kurdské oddíly v Sýrii a Iráku a podle premiéra v tom bude pokračovat. Při těchto armádních úderech zahynulo na 70 lidí.

Syrští Kurdové rychle spoluúčast na útoku v Ankaře popřeli, avšak turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na jejich vině trvá. Šéfové států a vlád členských zemí Evropské unie na dnešním summitu v Bruselu odsoudili atentát v Ankaře.

„Teroristický útok spáchali členové teroristické organizace PKK v Turecku a jeden milicionář z YPG,“ řekl podle agentury AFP Davutoglu. Prohlásil, že útočníkem byl Syřan, „který se dostal ze Sýrie do Turecka“.

Turecký list Yeni Safak napsal dnes jako první, že útočníkem byl Syřan a že byl identifikován pomocí otisků prstů, které mu byly sejmuty při vstupu do Sýrie. Automobil použitý při útoku explodoval poblíž sídla generálního štábu armády, parlamentu a vládních budov.

Auto bylo rovněž podle listu Yeni Safak pronajato v západotureckém Izmiru asi před čtrnácti dny. Turecké bezpečnostní zdroje oznámily, že atentátník vstoupil na území Turecka v červenci 2014 a že jeho otisky se našly v automobilu použitém při útoku. Ke středeční akci se zatím žádná organizace nepřihlásila.

Strana demokratické unie (PYD), která je politickou složkou syrských Kurdů, oznámila, že její ozbrojené křídlo, tedy YPG, nemá s ankarským útokem nic společného. „Popíráme jakoukoli účast na tomto útoku. Tato obvinění jsou zjevně spojena s úmyslem zahájit intervenci do Sýrie. Davutoglu něco připravuje. Turci nás, jak víte, týden bombardují. Ujišťuji, že YPG do Turecka nevypálila jediný náboj, nepovažuje Turecko za nepřítele,“ sdělil šéf PYD Sálih Muslim.

Davutoglu prohlásil, že odpovědnost za atentát nese syrský režim, a varoval také Rusko coby spojence Damašku, aby nevyužívalo YPG v tažení proti Turecku. Ankara už delší dobu hovoří o nutnosti zahájit pozemní ofenzivu do Sýrie, má-li tamní válka skončit. Turecko ale nechce poslat vojáky samo, žádá o sestavení širší koalice.

Po premiérovi se vyslovil také Erdogan, který prohlásil, že Turecko dokáže spojitost YPG s PKK a že na vině syrských Kurdů trvá. „I když ti, kdo vedou PYD a PKK, tvrdí, že s útokem nemají nic společného, poznatky našeho ministerstva vnitra a tajných služeb ukazují, že to spáchali oni,“ řekl Erdogan.

Útoky v Sýrii budou pokračovat

V sedmi různých provincích bylo už podle něj zadrženo 14 lidí a zatýkání bude pokračovat. Vyšetřování „pomůže našim přátelům ve světě pochopit, jak těsné je propojení PYD a YPG s PKK,“ řekl. Spojené státy oceňují spolupráci syrských Kurdů v boji proti radikálům a na rozdíl od PKK neřadí PYD ani její ozbrojené křídlo k teroristickým organizacím.

Davutoglu také řekl, že Turecko bude dál útočit na pozice YPG v Sýrii. Turecká armáda bojuje přes hranici proti YPG a po středečním útoku zahájila nálety na pozice PKK v severním Iráku. Vojsko dnes oznámilo, že při nich přišlo o život 60 až 70 členů této organizace. Davutoglu prohlásil, že mezi oběťmi je několik vysoce postavených členů této organizace, protože nálety se soustředily na tábory PKK.

Z jihovýchodního Turecka, kde žijí hlavně Kurdové, dnes přišla zpráva o explozi, při níž přišlo o život šest vojáků a jeden utrpěl těžká zranění. Bomba vybuchla u vojenského obrněného vozidla poblíž města Diyarbakir.

Nejvyšší představitelé zemí EU dnes na bruselském summitu vyjádřili soustrast rodinám a přátelům obětí středečního útoku v Ankaře. Zdůraznili, že „teroristické činy jsou vždy nepřijatelné, ať je činí kdokoli a kdekoli“. Ankarský atentát už ve středu odsoudila německá kancléřka Angela Merkelová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, připojil se k nim také předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

Exploze u konvoje turecké armády si vyžádala sedm mrtvých
Sedm příslušníků tureckých bezpečnostních sil zahynulo při explozi u konvoje turecké armády poblíž města Diyarbakir na převážně kurdském jihovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecká média. K výbuchu došlo den poté, co si teroristický útok v turecké metropoli Ankaře vyžádal 28 obětí a 61 zraněných.

Exploze zasáhla armádní konvoj na dálnici spojující Diyarbakir, který je největším městem na jihovýchodě Turecka, s okresem Lice. Televizní stanice Habertürk sdělila, že konvoj se stal terčem útoku provedeného s pomocí podomácku vyrobené výbušniny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video