U libyjských břehů se potopila loď s uprchlíky. Až dvě stě jich utonulo | E15.cz

U libyjských břehů se potopila loď s uprchlíky. Až dvě stě jich utonulo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Až 200 lidí údajně zahynulo při čtvrteční nehodě lodi s uprchlíky u libyjských břehů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své libyjské zdroje. Na palubě bylo okolo 400 běženců, kteří se snažili dostat do Evropy, polovinu z nich se podařilo zachránit.

Přetížená loď, která vyrazila z libyjského přístavního města Zuára, se brzy po vyplutí převrátila a potopila. Na palubě byly podle bezpečnostního zdroje Reuters zhruba čtyři stovky lidí ze subsaharské Afriky, Pákistánu, Sýrie, Maroka a Bangladéše. Libyjské pobřežní stráži se podařilo zachránit 201 lidí, přičemž většina z nich byla převezena do detenčního centra západně od metropole Tripolisu, uvedl nejmenovaný libyjský činitel. Reuters nicméně upozornil, že údaje není možné ověřit.

Jeden z místních obyvatel BBC řekl, že do nemocnice v Zúáře bylo převezeno nejméně sto mrtvých těl. Úřady však počty dosud oficiálně nepotvrdily. Italské námořnictvo, které ve Středomoří koordinuje záchranné operace Evropské unie, uvedlo, že čtvrteční zkázu lodi zatím nemůže potvrdit. Řím nicméně oznámil, že ve vodách v okolí Libye bylo během čtvrtka zachráněno asi 1430 lidí. Nalezena byla také dvě těla na lodi, na které se plavilo 125 běženců.

Podle BBC došlo ve čtvrtek u libyjských břehů k nehodě ještě jedné lodi, která vezla okolo 50 běženců. Jejich osud je dosud nejasný. Podle údajů OSN letos při snaze přeplout moře do Evropy zahynulo již téměř 2400 uprchlíků, zatímco za celý loňský rok to bylo 3279.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video