Ukončeme přístupová jednání s Tureckem, vyzval rakouský kancléř EU | E15.cz

Ukončeme přístupová jednání s Tureckem, vyzval rakouský kancléř EU

rakouský kancléř Christian Kern
rakouský kancléř Christian Kern
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozsáhlé čistky v turecké armádě, státní správě a školství naštvaly rakouského kancléře Christiana Kerna. Ten v reakci na toto dění v Turecku vyzval Evropskou unii, aby s ním ukončila přístupová jednání. Kancléřův požadavek podpořili i ministři zahraničí a obrany alpské země. Podle tureckého ministra pro evropské záležitosti se Kern svým požadavkem přiblížil rétorice krajní pravice.

„Víme, že demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují tomu, abychom mohli jeho vstup (do EU) ospravedlnit,“ uvedl Kern v rozhovoru poskytnutém stanici ORF. Kromě politické situace je podle Kerna překážkou také hospodářská situace země. „Považuji členství Turecka v horizontu let a možná i desetiletí za nemožné,“ dodal. Možnost, že by Turecko mohlo do EU přece jen vstoupit, je podle něj „už jen diplomatickou fikcí“.

Kern by rád zařadil jednání o ukončení přístupových jednání s Tureckem na program zářijového unijního summitu v Bratislavě. Spolupráce s Ankarou by měla pokračovat, ale jinak než formou členství v bloku. „Potřebujeme alternativní koncept,“ řekl kancléř. Z reakce Turecka by si Brusel neměl dělat těžkou hlavu, neboť EU hraje v hospodářské oblasti prim a Ankara je na spolupráci s ní závislá.

Češi tlačí na odstoupení od migračních dohod s Turky
Platforma na obranu evropské kultury, kterou tvoří poslanci a senátoři z různých klubů, chce co nejdřív zařadit na jednání Sněmovny bod na téma Migrace a odstoupení od smlouvy Evropské unie s Tureckem, uzavřené 18. března tohoto roku. Uvedl to zakladatel platformy poslanec ANO Zdeněk Soukup. Dohoda obsahuje mimo jiné bezvízový styk s Tureckem a počítá především s navracením nelegálních uprchlíků z Řecka do Turecka a zároveň s přijímáním syrských uprchlíků z Turecka v zemích Evropské unie.

„Víme, že Poslanecká sněmovna už několikrát takové usnesení přijala a členové vlády ho nerespektovali,“ uvedl Soukup. „Odmítáme kvóty, odmítáme zrušení vízové povinnosti pro Turecko a další dohody, které nám vnucuje EU a chceme, aby se podle vůle Sněmovny řídil i premiér,“ napsal v tiskové zprávě. Zavedení bezvízového styku s Tureckem, které z dohody vyplývá, odmítla Sněmovna už letos v březnu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že toto usnesení dohodu unie s Tureckem neovlivní.

Také předseda vládního hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš ve středu uvedl, že chce, aby Sněmovna na mimořádné schůzi jednala o přijímání migrantů do Česka.

„Je znepokojivé, jak podobné je jeho vyjádření tomu, co hlásá krajní pravice,“ uvedl v reakci na Kernův výrok turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik. „Kritika je jistě demokratickým právem, musí tu ale existovat rozdíl mezi kritikou Turecka a tím, když jste proti Turecku,“ dodal.

Kromě kancléře se pro ukončení jednání o členství Turecka v EU vyslovili také ministr zahraničí Sebastian Kurz a šéf rezortu obrany Hans-Peter Doskozil. Podle Doskozila je Turecko na nejlepší cestě k prezidentské diktatuře a takový stát nemá v EU „co pohledávat“.

Rakušané nejsou první

Členové rakouské vlády se svým požadavkem připojili k řadě evropských politiků, kteří v poslední době vyzvali ke konci přístupových jednání s Ankarou. Reagovali tak na čistky v turecké armádě, státní správě, justici a školství, které turecká vláda zahájila po zmařeném pokusu o puč z noci z 15. na 16. července. Podle kritiků nejsou opatření namířená jen proti strůjcům puče, ale i proti odpůrcům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecko požádalo o členství v unii již v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Vstupní rozhovory s Ankarou zahájila EU v roce 2005. Rozhovory byly dlouho zamrzlé mimo jiné kvůli nedodržování svobody projevu a porušování lidských práv v Turecku. Jednání blokoval také Kypr, respektive jeho řecká část, která považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova. Obnovení rozhovorů Brusel Ankaře před časem slíbil za pomoc při zvládání migrační krize.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video