Ukrajina vyhlašuje finanční mobilizaci a zvažuje vyšší sazby | E15.cz

Ukrajina vyhlašuje finanční mobilizaci a zvažuje vyšší sazby

Ukrajina bude potřebovat další zahraniční pomoc.
Ukrajina bude potřebovat další zahraniční pomoc.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská centrální banka uvažuje o zvýšení své hlavní refinanční sazby, které by zastavilo růst inflace, řekla guvernérka banky Valerija Hontarevová. Ta v ukrajinském parlamentu také vyzvala k rychlým a rozhodným krokům proti "totální finanční krizi", v níž se země podle ní nachází. Ministryně financí Natalija Jarešková v parlamentu prohlásila, že Ukrajina musí zahájit "finanční mobilizaci" a potřebuje další finanční pomoc ze zahraničí, pokud má přežít krizi.

Ministryně zdůraznila, že země všechny své finanční závazky plní a zprávy o blížícím se vyhlášení platební neschopnosti označila za „dezinformační kampaň“.

Ukrajinská centrální banka naposledy zvýšila základní úrokovou sazbu v listopadu o 1,5 procentního bodu na 14 procent. Reagovala tím na pokračující růst inflace a výrazné oslabování měny. Základní sazba je proti začátku roku 2014 už více než dvojnásobná. Spotřebitelské ceny na Ukrajině se v loňském roce zvýšily o 24,9 procenta. Míra inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně za 14 let.

„Musíme jednat rychle. Nacházíme se v totální finanční krizi, kterou překonáme jen rozhodnými kroky, výraznými rozpočtovými úsporami a finanční podporou od dárců,“ řekla Hontarevová podle agentury Reuters.

Ukrajinská ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o více než pět procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu schválil Ukrajině dvouletý program hospodářské pomoci v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (dnešních 408 miliard korun), který má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Začátkem září MMF varoval, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů, pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce. Minulý týden MMF obnovil rozhovory, s nimiž Kyjev spojuje naděje na rozšíření záchranného programu.

Banka drží volný kurz

Guvernérka Hontarevová podotkla, že pohyby kurzu hřivny už nejsou tak prudké jako dříve, podle ní ale měna stále ještě nenašla rovnovážnou hodnotu. Dodala, že centrální banka bude držet volný kurz měny a „nikdy“ se neuchýlí k jeho zafixování.

Ekonomové podle agentury Reuters upozorňují na to, že pokud věřitelé Ukrajině nezvýší úvěrovou pomoc o nejméně 15 miliard dolarů, mohla by země čelit drastické dluhové restrukturalizaci, včetně odepsání části dluhů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video