Ukrajinci mají zbraní dost, válčí ale nešikovně, tvrdí expert | e15.cz

Ukrajinci mají zbraní dost, válčí ale nešikovně, tvrdí expert

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S proruskými separatisty válčí nešikovně, chybí jim strategie a ukrajinskou rozvědku infiltrovali Rusové, tvrdí bezpečnostní expert a britský profesor Newyorské univerzity Mark Galeotti. Ruskou invazi nepředpokládá, ale - pokud Ukrajina ztratí přístav Mariupol - lze počítat, že na jihovýchodě Ukrajiny vznikne obří Podněstří, tedy separatistický region ovládaný Rusy.

Galeotti Kyjev nešetřil: válku považuje za důsledek 20 let neúspěšného budování ukrajinského státu, který je ještě zkorumpovanější než Rusko, a tak není divu, že se Krym nechal tak ochotně anektovat. Ukrajinské bojové akce jsou hrozně špatně vedeny. Chybí strategie, plán i představa, jak válku ukončit. Pokud už Ukrajinci válčí, tak ve velmi omezeném měřítku: pár stovek vojáků a desítka tanků.

„Ale to je přesně ten typ války, ve kterém jsou rebelové lepší,“ tvrdí Galeotti v polském listu Gazeta Wyborczaa. Připomněl, že ukrajinská armáda má okolo 50 tisíc vojáků, zatímco dokonce Bosna jich měla třikrát více, za války se Srby v 90. letech.

Porošenko jen řeční

Expert má za zlé prezidentovi Petru Porošenkovi, že o totální válce jen řeční: „Kdyby se rétorika měla brát doslova, tedy že jde o existenční boj, měli by armádu zvětšit na 250 tisíc vojáků, i kdyby to znamenalo všeobecnou mobilizaci. Měli by se pustit do velkých vojenských operací a dát najevo, že chtějí vyhrát.“

Porošenko jej zklamal. „Je neslušně bohatý, tedy by se neměl starat o znovuzvolení. Ale chová se jako politik, který chce být znovu zvolen, a tak se ani nedotkne kolegů oligarchů. Ale když to nechce udělat, tak se bude muset dohodnout s Rusy, a to pohřbí kariéru každého ukrajinského politika,“ odhadl.

Rozvědka prorostlá ruskými špiony

Další problém představují ukrajinské tajné služby, které podle Galeottiho jsou tak důkladně infiltrované ruskými agenty, že Rusové dobře znají ukrajinské plány. Přelom by tak nepřinesly ani dodávky západních zbraní, po kterých Ukrajinci volají.

„Ukrajina má tolik zbraní, že neví, co s nimi. Problém je v tom, že neexistuje zázračná zbraň, která by válku vyhrála. Je to válka, která se odehrává ve městech. Vyžaduje, aby někdo šel zabíjet a nechat se zabít. Přístroje pro noční vidění a lepší pušky trochu zlepší šance, ale hlavní i tak zůstane ochota obětovat se, nést ztráty,“ míní.

Rusové jen reagují na dění v terénu

Za mylnou Galeotti pokládá i představu, že Rusové mají ucelenou strategii: „Často jen reagují na události, přizpůsobují se tomu, co se děje v terénu. Taky si uvědomují, že uvízli a brzy to neskončí. Možná si myslí, že silnějšími útoky přimějí Kyjev kapitulovat a že po dobytí Mariupolu bude Doněcká lidová republika vypadat skutečněji, protože bude mít nejen letiště, ale i pozemní koridor s Krymem.“

Každopádně má Rusko více prostředků než Ukrajina, je schopno dlouho snášet válku i sankce a Putin je s to zacházet s občany tvrději než Porošenko. Otevřenou invazí by ale Rusko více ztratilo a nic nezískalo. Moskvě nejde o okupaci Ukrajiny, ale o donucení Kyjeva ke změně politiky. „Putin čeká na chvíli, kdy bude moci ohlásit: mise splněna a získali jsme to, co jsme chtěli,“ předpověděl Galeotti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video