Ukrajinci zahánějí ruskou Černomořskou flotilu do Azovského moře. Hledá tam úkryt před drony

Ukrajinci se na jaře námořními drony MAGURA V5 pochlubili novinářům.

Ukrajinci se na jaře námořními drony MAGURA V5 pochlubili novinářům. Zdroj: Profimedia

Zatímco ukrajinská města a infrastrukturu drtí ruské vzdušné útoky, existuje jedno prostředí, kde je obrázek o dost jiný. Na moři se Rusové sil Kyjeva natolik bojí, že některé aktivity své Černomořské flotily raději přesouvají do Azovského moře. Kyjev k jejímu vytlačení nepotřeboval námořníky ani válečné lodě. Díky technologickým inovacím se nyní může spolehnout na flotilu námořních dronů, které nahrazují velkou techniku.

Mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk koncem června sdělil, že ruské válečné lodě nyní odpalují střely Kalibr z Azovského moře, zatímco dříve takto útočily z Černého. „Z Azovského moře byly odpáleny čtyři rakety a to je důležitý bod obratu. Považují ho za bezpečnější vodní oblast než Černé moře,“ prohlásil Pletenčuk.

Už dříve v červnu ukrajinská média informovala o tom, že většina zbylých plavidel kdysi mocné Černomořské flotily opustila své obvyklé vody a uchýlila se do Azovského moře. Ruské námořnictvo je tam údajně povolalo na cvičení, i když je v tomto mělkém moři s různými riziky poměrně obtížné manévrovat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!