Ukrajinský ministr vnitra hledá náhradu za 20 tisíc dezertérů | E15.cz

Ukrajinský ministr vnitra hledá náhradu za 20 tisíc dezertérů

Ukrajina - boje při Doněcku
Ukrajina - boje při Doněcku
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řady ukrajinské policie muselo opustit na 20 tisíc strážníků, kteří podle ministra vnitra Arsena Avakova během bojů s proruskými povstalci na východě země, v Donbasu, selhali či dezertovali.

„Jak najít podle našich odhadů skoro 20 tisíc lidí, kteří by měli nahradit zběhlé a zkompromitované policisty? Jak reagovat na výsledky prověrek policistů na detektoru lži?“ postěžoval si Avakov na Facebooku. Dodal, že ministerstvo vnitra zeje prázdnotou, protože všechny policejní velitele už odeslal na východ země, aby se tam postarali o obnovení pořádku a zákona.

Osvobozená města, ze kterých vládní jednotky vyhnaly povstalce, totiž zůstala bez místní správy i policie. „Na obnovení pořádkového systému - se zřetelem na vše, co se stalo - se tvrdě pracuje,“ ujistil. Armádní analytik Dmytro Tymčuk dnes varoval, že v osvobozených městech zůstává mnoho rebelů z řad místního obyvatelstva, kteří se nestačili stáhnout s „ruskými žoldnéři“. Prý dosud mají k dispozici značné množství zbraní a munice.

Útok raketometů na letiště

V pondělních bojích s povstalci v Doněcké a Luhanské oblasti bylo podle ministerstva obrany zraněno 44 vojáků. V Luhansku podle místní radnice zahynulo při dělostřeleckém bombardování pět penzistů ze zasaženého domova důchodců, osm vyvázlo se zraněním. Celkem od počátku měsíce zahynulo už 93 obyvatel města. V Doněcku, který rovněž zůstává pod kontrolou separatistů, dosud ztráty nebyly hlášeny, ve městě podle radnice od rána panuje klid.

Povstalci podle webu listu Ukrajinska pravda pokračují v kladení odporu ve městech Snižne, Šachtarsk a Torez a pálí po vojácích z minometů, raketometů a houfnic. Pod palbou z raketometů Grad a minometů se ocitlo i letiště v Luhansku. Velení povstalců požádalo atamany ruských kozáků o vyslání posil, které by doplnily prořídlé řady rebelů, tvrdí velení armádní operace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video