Ukrajinský radikál stíhaný Ruskem byl zavražděn na Volyni | E15.cz

Ukrajinský radikál stíhaný Ruskem byl zavražděn na Volyni

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden z předáků ukrajinského radikálního hnutí Pravý sektor Oleksandr Muzyčko, zvaný též Saška Bilyj, byl v noci na dnešek zavražděn ve městě Rivne na Volyni na severozápadě Ukrajiny. Oznámila to ukrajinská a ruská média, připomínající Muzyčkovo stíhání v Rusku za údajné vraždy ruských vojáků, zajatých na severním Kavkaze.

Muzyčko podle serveru newsru.com v současnosti velel Pravému sektoru na západní Ukrajině. Ruské úřady na něj tento měsíc vydaly mezinárodní zatykač za to, že v Čečensku ještě v 90. letech prý mučil a zavraždil více než dvě desítky zajatých ruských vojáků. Zajatcům podle ruských vyšetřovatelů „lámal prsty, vypichoval oči, strhával nehty a vytrhával zuby; některé pak podřezal, jiné zastřelil“.

„Dvě auta zablokovala jeho vůz, vytáhli ho z auta… Pak ho hodili na zem. Ruce (měl) za zády v poutech, (vypálili) dva výstřely do srdce,“ vylíčil vraždu ukrajinský poslanec Oleksandr Donyj na Facebooku.

„Ti, kdo ho zavraždili, se přesvědčili, že nemá neprůstřelnou vestu, a pak ho střelili do srdce,“ tvrdí místní média.

Na místě činu se prý našly nábojnice z pistole Makarov. Kriminalisté také zabavili záznamy z kamer na nedaleké kavárně.

Rusko vydalo mezinárodní zatykač také na vůdce Pravého sektoru Dmytra Jaroše, který chce kandidovat na ukrajinského prezidenta. Kreml i ruská média v osobě Jaroše kritizují celou novou politickou garnituru, která se podle nich spojuje s protiruskými šovinisty a nacionalisty. Za člověka s neonacistickými sklony označuje Jaroše nejen Moskva, ale i mnozí západní diplomaté.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video