Evropská komise navrhla uzavření vnějších hranic EU na 30 dní | E15.cz

Unie zakáže asi na měsíc vstup cizincům. Pomůže to dostat virus pod kontrolu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie dočasně zakáže občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Navrhla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž má zákaz platit 30 dní. 

Opatření, po němž v rámci boje proti šíření koronaviru volaly některé členské státy, šéfka unijní exekutivy projednala s lídry zemí skupiny G7. Prezidenti a premiéři unijních států by jej měli schvalovat během úterního videosummitu.

Dočasné zákazy cest v rámci vnitřních hranic schengenského prostoru již zavedlo několik unijních států včetně Česka. Některé země volaly i po opatření týkajícím se EU jako celku.

„Čím méně bude cest, tím lépe můžeme dostat virus pod kontrolu,“ zdůvodnila pondělní návrh von der Leyenová.

Zákaz se podle ní nebude vztahovat na cizince s dlouhodobým pobytem v EU, rodinné příslušníky občanů unijních zemí či diplomaty. Výjimky budou mít i lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé či výzkumní pracovníci. Přes vnější hranice EU budou moci nadále jezdit i řidiči přepravující zboží. Třicetidenní dobu může unie podle okolností prodloužit, dodala šéfka EK.

Rázné opatření na vnějších hranicích unie navrhla von der Leyenová po dopoledním jednání s lídry Německa a Francie Angelou Merkelovou a Emmanuelem Macronem. Zatímco Německo patří vedle Česka a dalších středoevropských zemí ke skupině států zakazujících či výrazně omezujících pohyb přes své hranice, Macron dnes tato opatření zkritizoval jako „jednostranná a neprojednaná“.

Na rozdíl od vnějších hranic není podle komise uzavírání vnitřních hranic v rámci schengenského prostoru nejlepším řešením koronavirové krize. Komise v pondělí dopoledne seznámila členské státy se sérií doporučení, v jejichž rámci je nabádá, aby zajistily volný průchod pro zboží a předešly tvorbě dlouhých front. Zvláště kamiony s citlivým nákladem jako jsou léky či potraviny by neměly být nuceny kvůli hraničním kontrolám čekat.

Předseda Evropské rady Charles Michel, který na úterý svolal kvůli další koordinaci kroků členských zemí již druhý videosummit, po jednání se zeměmi G7 podotkl, že žádná opatření by neměla bránit přepravě důležitého lékařského vybavení či potravin.

„Naší filozofií je co nejvíce omezit pohyb přes hranice, který není nutný, a zároveň zaručit volný pohyb zboží,“ prohlásil po jednání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.