Úplatek od Samsungu chtěla i jihokorejská prezidentka, tvrdí žalobci | E15.cz

Úplatek od Samsungu chtěla i jihokorejská prezidentka, tvrdí žalobci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. Uvedl to dnes úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu. Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga, dodala prokuratura. Prezidentčin právník podle agentury Reuters obvinění odmítl jako "absurdní fikci, která je daleko od pravdy".

Úřad zvláštního prokurátora dnes zveřejnil podrobné výsledky sedmdesátidenního vyšetřování, podle nichž se prezidentka přímo podílela na braní úplatků. Prokuratura tímto obviněním otevřela cestu pro stíhání prezidentky, pokud soud potvrdí její odvolání z úřadu.

Prezidentčin právník Ju Jong-ha v dnešním prohlášení uvedl, že prezidentka nežádala od Samsungu žádnou finanční podporu a ani od firmy nedostala žádné nezákonné příspěvky.

Zvláštní prokuratura dnes rovněž prezidentku obvinila, že se podílela na sestavení černé listiny téměř deset tisíc umělců, kteří byli k hlavě státu kritičtí. Listina měla sloužit k orientaci úřadů při rozhodování o tom, komu neudělit státní dotace na uměleckou činnost v oblasti divadla, hudby či literatury.

Osmačtyřicetiletý miliardář I Če-jong, který vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia postihl infarkt, byl zatčen 17. února. Jihokorejská zvláštní prokuratura jeho a další čtyři členy vedení 28. února oficiálně obvinila z úplatkářství, zpronevěry, skrývání majetku v zahraničí a z křivého svědectví.

Šéf Samsungu I Če-jong a další vedoucí činitelé firmy podle dnešní zprávy zvláštní prokuratury mimo jiné vytvořili falešné dokumenty, aby skryli úplatky ve výši miliard wonů pro prezidentčinu důvěrnici.

Soud s I Če-jongem začne ve čtvrtek. Jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na zdroje ze Samsung o víkendu uvedla, že šéf podniku obvinění z korupce před soudem popře. V případě, že bude shledán vinným, hrozí I Če-jongovi více než 20 let vězení.


Vše o Samsungu čtěte zde >>>


 

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Zvláštní prokuratura tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (951 milionů korun), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries, s níž nesouhlasila řada menšinových vlastníků. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách. Fúze byla důležitá pro upevnění pozice I Če-jonga.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.