Uprchlíci již do Makedonie neprojdou, země pro ně uzavřela hranici | E15.cz

Uprchlíci již do Makedonie neprojdou, země pro ně uzavřela hranici

Uprchlíci na makedonsko-řecké hranici, ilustrační foto
Uprchlíci na makedonsko-řecké hranici, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK¨

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Makedonie zcela uzavřela svou hranici pro uprchlíky, uvedla s odvoláním na nejmenovaný policejní zdroj agentura Reuters. Země tak reagovala na rozhodnutí Slovinska a Srbska, které rovněž začaly uplatňovat nová opatření pro vstup na své území. Na řecko-makedonské hranici se přitom tísní tisíce běženců a další stále přicházejí. Podle makedonského ministerstva vnitra do země v úterý z Řecka nevstoupil již žádný migrant.

Stovky uprchlíků na řecké straně hranice se začaly stahovat do ubytovacích center, jiní dál sázejí na možnost dostat se do Makedonie s pomocí převaděčů.

„Nevím nic. To jsou pro nás špatné zprávy. Jako bomba,“ reagoval podle agentury AP na informaci 17letý Ahmad Mirza ze Sýrie, který na řecké straně hranice strávil se svou sestrou již osm dní v napjatém čekání. Mirza se toužil jako tisíce dalších dostat do Německa. V Řecku zůstat ale nechce. „Řecko je chudá země,“ řekl.

Podle médií se řada uprchlíků z nehostinných podmínek u hraniční obce Idomeni, kde se kvůli čerstvým dešťům ocitli mezi hromadami bláta a obrovskými kalužemi, podvolila a přesouvá se do táborů například u Soluně a Atén. Do přistavených autobusů jich nastoupilo asi 200.

Jak plot překonat?

Podle řeckého deníku Ethnos ale jiní naději nevzdávají a domlouvají se s převaděči na tom, jak hraniční plot postavený Makedonií překonat. Plot totiž nebyl postaven v celé délce hranice. Pašeráci si účtují 800 eur (přes 21 600 korun) za převedení do makedonské vesnice Selemli, která leží zhruba osm kilometrů na východ od hraničního přechodu.

Slovinsko začalo od půlnoci uplatňovat nový režim vstupu do schengenské zóny a nebude proto přijímat migranty bez platných víz a pasů, uvedla Lublaň.

Maďarsko v reakci na tyto kroky podle ministra vnitra Sándora Pintéra posílí policejní a vojenské hlídky střežící jižní hranice země. Upozornil také, že Budapešť podnikla přípravy na hranici s Rumunskem, aby v případě potřeby byla s to během deseti dnů i zde postavit plot, jak již učinila na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

Tvrdší pravidla

Země na takzvané balkánské migrační trase - od Makedonie přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko až po Rakousko - začaly již v únoru uplatňovat na hranicích přísnější pravidla pro vpouštění migrantů. To vedlo k výraznějšímu snížení počtu postupujících uprchlíků a k jejich nahromadění v Řecku. V současné době je tam na 40 tisíc běženců, z toho nejvíce - přes 13.000 - u přechodu Idomeni.

Řecké úřady usilovně budují 14 nových táborů pro nouzové ubytování uprchlíků o kapacitě 14.400 míst. První z nich by měl být uveden do provozu v neděli, kdy také podle všeho začne policie odvádět uprchlíky z divokého tábořiště u Idomeni.

Pracovníci Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO) začali od pondělka distribuovat prospekty v arabštině, ve kterých jsou uprchlíci vyzýváni, aby se nechali přemístit do sběrných středisek. Text jim zároveň vysvětluje procedury, které je čekají v rámci podávání žádostí o udělení azylu.

Pracovníci jim dodatečně vysvětlují, že tato procedura může trvat dva až tři měsíce, přičemž je upozorňují na to, že není jejich právem si sami volit hostitelskou zemi. Připravují je tak na pokrok v oblasti přerozdělování uprchlíků mezi všechny státy EU, což některé z nich, jako jsou země takzvané visegrádské čtyřky, odmítají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video