USA na syrské vojáky zaútočily úmyslně, říká Asad. Válka se prý protáhne | e15.cz

USA na syrské vojáky zaútočily úmyslně, říká Asad. Válka se prý protáhne

Bašár Asad
Bašár Asad
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víkendové americké nálety na syrské vojáky, při kterých přes 60 osob zahynulo, byly podle syrského prezidenta Bašára Asada "rozhodně úmyslné" a trvaly hodinu. Prezident v rozhovoru s agenturou AP rovněž obvinil Spojené státy ze zhroucení příměří, které Američané předtím vyjednali s Rusy. Týdenní klid zbraní platil v Sýrii do nedělní půlnoci.

Asad rovněž uvedl, že válka, která vstoupila již do svého šestého roku, se pravděpodobně „bude protahovat“ kvůli pokračující podpoře, kterou jeho odpůrci získávají ze zahraničí.

Spojené státy „nemají vůli připojit se“ k Rusku a bojovat společně proti islamistům v Sýrii, prohlásil rovněž syrský prezident v interview, které bylo natočeno ve středu. Asad rovněž odmítl, že by syrská či ruská letadla v pondělí zasáhla konvoj s humanitární pomocí u Halabu. Při útoku tehdy zahynulo přes 20 lidí.

Spojené státy vyjádřily o víkendu politování nad smrtí desítek syrských vojáků a incident označily za „neúmyslný“. Američané tvrdí, že se domnívali, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát (IS). Na útoku se podílela i Británie. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) přišlo ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur o život dokonce nejméně 90 syrských vojáků.

Asad, který v Sýrii vládne již šestnáctým rokem, působil během rozhovoru velmi jistě, poznamenala AP. Prezident se cítí silnější zejména díky nejrůznějším vojenským vítězstvím v posledních měsících, v bojích proti teroristům, jak režim nazývá všechny své odpůrce, mu výrazně pomáhá hlavně jeho velký spojenec Rusko.

Podle syrského prezidenta mohou za pustošení, ke kterému v Sýrii dochází, pouze jeho nepřátelé. Asad sice připustil určité chyby, nicméně odmítl, že by jeho vojáci měli na svědomí nějaké prohřešky. Armáda je přitom mezinárodními organizacemi a Západem často obviňována z útoků na civilisty a dokonce i použití chemických zbraní vůči Syřanům.

„Když máte mnoho vnějších faktorů, které nekontrolujete, bude se to protahovat a nikdo na světě vám nedokáže říct, kdy válka skončí,“ prohlásil syrský vůdce. Asad se domnívá, že Syřané, kteří ze země uprchli, se budou moci vrátit během pár měsíců, jestliže USA, Saúdská Arábie, Turecko a Katar přestanou podporovat ozbrojence.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video