USA podle dokumentů vyvíjejí na EU velký tlak kvůli obchodní dohodě TTIP | e15.cz

USA podle dokumentů vyvíjejí na EU velký tlak kvůli obchodní dohodě TTIP

Německý export, ilustrační foto
Německý export, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy vyvíjejí na Evropskou unii v rámci jednání o dohodě o volném obchodu mnohem větší tlak, než se doposud předpokládalo. Vyplývá to z kopií tajných dokumentů, které získala německá média od Greenpeace. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung bude materiál obsahující 240 stran zveřejněn v pondělí. Tajné dokumenty prý poskytují důkladný pohled na vyjednávací taktiku Spojených států. Kopie dokumentů získaly kromě listu Süddeutsche Zeitung rovněž německé rozhlasové a televizní společnosti NDR a WDR.

Washington podle dokumentů například hrozí, že zablokuje exportní úlevy pro evropský automobilový průmysl. Chce tak přimět EU k většímu odběru amerických zemědělských produktů. USA prý rovněž napadají evropské principy ochrany spotřebitelů, které nyní obyvatele EU chrání před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony, píše list Süddeutsche Zeitung na svých internetových stránkách.

Jednání o volném obchodu začala již před téměř třemi lety, veřejnost má však o jejich skutečném obsahu k dispozici jen velmi málo informací. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje, USA zachovávají své postoje v tajnosti. I kvůli tomu proti plánované dohodě protestují miliony lidí, upozorňuje list Süddeutsche Zeitung.

České ministerstvo průmyslu a obchodu začátkem tohoto týdne zveřejnilo studii, podle které by měla mít dohoda TTIP na českou ekonomiku mírně pozitivní dopady. Neziskové organizace volají po změně způsobu, jakým se TTIP sjednávána. Rozhovory by prý měly být více transparentní. Úmluva je podle nich připravována tajně a bez dohledu veřejnosti.

O TTIP dosud neslyšelo 54 procent Čechů, vyplynulo z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Určité informace o smlouvě zaznamenalo 23 procent občanů, netuší ovšem, čeho se dokument týká. Určité povědomí o smlouvě a jejím obsahu má pětina společnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery