USA udělily Jižní Koreji výjimku z cla na dovoz oceli

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Spojené státy souhlasily s vynětím Jižní Koreje z nového cla na dovoz oceli, stanovily však pro jihokorejskou ocel dovozní kvótu ve výši 70 procent průměrného importu v uplynulých třech letech. Oznámilo to dnes jihokorejské ministerstvo obchodu. Jižní Korea se tak stala prvním spojencem USA, který si zajistil trvalou výjimku z cla na dovoz oceli, píše agentura Reuters.

O trvalé vynětí z cla na dovoz oceli nyní usiluje rovněž Evropská unie. Ta minulý týden od USA získala stejně jako Jižní Korea a několik dalších zemí dočasnou výjimku, která platí do 1. května.

Jižní Korea, která je třetím největším exportérem oceli do USA, výměnou za získání trvalé výjimky více otevře domácí trh americkým výrobcům automobilů. Ohlášené kroky jsou součástí revize dohody USA a Jižní Koreje o volném obchodu označované jako KORUS. Dohodu KORUS ostře kritizoval americký prezident Donald Trump. Ten v dubnu uvedl, že Spojené státy se buď dohodnou na změně dohody, nebo ji zruší.

Nové clo na dovoz oceli do USA ve výši 25 procent začalo platit v pátek. Současně vstoupilo v platnost také desetiprocentní clo na dovozu hliníku. Cílem nových cel je zejména omezení importu z Číny, upozornila agentura Reuters.