USA uvalí sankce na dcery Vladimíra Putina | e15.cz

USA uvalí sankce na dcery Vladimíra Putina. Fed oznámil nová opatření proti inflaci

Ranní přehled
Ranní přehled
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Filip Zelenka

Filip Zelenka, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

USA uvalí kvůli masakru v Buče sankce na dcery Vladimíra Putina

Spojené státy oznámily nový balík sankcí. Zaměří se v nich na největší ruské banky a na blízké prezidenta Vladimíra Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Impulsem pro schválení nových opatření jsou snímky a záběry z východoukrajinského města Buča, ve kterém se ruští vojáci měli dopustit válečných zločinů na civilistech. Sankce budou zakazovat také nové investice v Rusku amerických firem. 

Cílení sankcí na okolí Vladimíra Putina a Sergeje Lavrova Bílý dům odůvodňuje tím, že právě rodiny obou vysokých představitelů Ruské federace mají skrývat milionové majetky. Nové sankce se dotknou také ruských bank Sberbank a Alpha Bank, veškeré americké subjekty s nimi nebudou moci provádět transakce, vyjímka platí pouze pro energetický sektor. „Zmrazíme veškeré účty a prostředky, které tyto banky drží ve Spojených státech. Nebudou moci si sáhnout na své peníze,“ oznámil americký prezident Joe Biden.  

Zelenskyj ve válkou zničených městech kontroluje škody

Video se připravuje ...

Samsung zvýšil zisk o padesát procent 

Jihokorejský Samsung zaznamenal úspěšné čtvrtletí, podle předběžných výsledků největší světový výrobce telefonů a paměťových čipů za uplynulý kvartál zvýšil zisk o padesát procent oproti předešlému období na 11,6 miliardy dolarů. To je nejlepší kvartální výsledek od roku 2018, odhady analytiků výsledek překonal o 700 milionů dolarů. Celkové tržby činily 63 miliard. 

Za úspěšné čtvrtletí může Samsung vděčit zejména stále vysokým cenám čipů. Jihokorejská korporace je největším producentem paměťových čipů, které se používají například v datacentrech. Navzdory tomu, že ceny paměťových čipů za poslední dobu o pár procent zlevnily, tak představují polovinu z celkového kvartálního zisku společnosti.  

Z trhů a burz

Akcie oslabily 

Americké akcie oslabily, prudce pokleslo zejména technologické odvětví. Americká centrální banka (Fed) zvažuje snižování objemu dluhopisů ve svém držení o maximálně 95 miliard dolarů (2,1 bilionu korun) za měsíc, vyplývá z dnes zveřejněného zápisu březnového zasedání.

Dow Jonesův index dnes klesl o 0,42 procenta a uzavřel obchodování na 34.496,51 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,97 procenta na 4481,15 bodu a index Nasdaq Composite se propadl o 2,22 procenta na 13.888,82 bodu.

Fed chce omezit inflaci

Představitelé Fedu se minulý měsíc „obecně shodli“ na tom, že ze své držby státních dluhopisů banka měsíčně ukrojí 60 miliard dolarů a z držby cenných papírů krytých hypotékami 35 miliard dolarů. Tyto částky budou postupně zaváděny v průběhu tří měsíců „nebo mírně déle“, uvádí se v zápisu z březnového jednání.

„Fed je odhodlán omezit inflaci a my jen doufáme (...), že přistání ekonomiky bude měkké, a ne tvrdé, které nás pošle do recese,“ konstatoval analytik Tim Ghriskey ze společnosti Ingalls & Snyder.

Tweet dne 

„Pokud neobdržíme zbraně, které potřebujeme, Rusové to budou chápat jako povolení k útoku… jako povolení k další krvavé vlně na Donbasu,“ uvedl v nejnovějším prohlášení k veřejnosti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Stane se dnes

  • Končí dvoudenní zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance. K jednáním byl přizván také ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a partneři z mimoaliančních zemí.
  • Německý parlament bude hlasovat o všeobecné očkovací povinnosti.
  • Valné shromáždění OSN bude hlasovat o pozastavení členství Ruska v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC).
  • Americký Senát by mohl schválit nominaci Ketanji Brownové Jacksonové do nejvyššího soudu. Ta se s největší pravděpodobností stane první černoškou jmenovanou do nejvyšší soudní instance v USA.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery