USA v Afghánistánu prohrávají, řekl senátor McCain | e15.cz

USA v Afghánistánu prohrávají, řekl senátor McCain

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy v Afghánistánu nemají žádnou strategii a nepočínají si cílevědomě. Ve Washingtonu to dnes prohlásil šéf senátního branného výboru John McCain, respektovaný republikánský senátor a častý kritik prezidenta Donalda Trumpa. USA by měly stanovit jasné podmínky své další pomoci Afghánistánu a žádat po Kábulu, aby projevil prokazatelný pokrok v boji s korupcí a v prosazování vlády práva, řekl senátor.

"Bezmála sedm měsíců od nástupu Trumpovy vlády nemáme vůbec žádnou strategii a situace na bojišti se trvale zhoršuje," popsal situaci v Afghánistánu McCain. "Tisíce Američanů nasazujících život na afghánské frontě si od svého vrchního velitele zaslouží víc. V Afghánistánu prohráváme a rozhodující je čas, chceme-li zvrátit vývoj," poznamenal.

Až se senátoři v září po prázdninách vrátí do Kongresu, chce McCain o své "strategii úspěchu" v Afghánistánu nechat hlasovat při schvalování vojenského rozpočtu. Součástí McCainovy strategie je zvýšení amerických bojových jednotek, kterým chce senátor víc uvolnit ruce v boji proti Talibanu, Al-Káidě a Islámskému státu.

Cílem plánu je "narušit, poškodit a zničit schopnost teroristických skupin provádět útoky proti Spojeným státům, jejich spojencům a jejich životním zájmům," uvedl McCain.

V současné době mají USA v Afghánistánu 8400 vojáků. Trump se zatím brání požadavkům Pentagonu, aby Kábulu poskytl dalších 4 tisíce mužů, kteří by měli cvičit afghánské vojáky a podporovat americké protiteroristické operace. Dnes v New Jersey během své dovolené prezident prohlásil, že "afghánské rozhodnutí je velmi blízko".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video