Útlum mladých trhů Německo stále straší, export se ale vrátil k růstu | E15.cz

Útlum mladých trhů Německo stále straší, export se ale vrátil k růstu

Přístav v Hamburku (ilustrační foto)
Přístav v Hamburku (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Henry Muhlpfordt: Flickr

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý vývoz a dovoz se v září vrátily k růstu po propadu v předešlém měsíci. Export z Německa se ve srovnání s předešlým měsícem zvýšil o 2,6 procenta a dovoz o 3,6 procenta. Údaje spolkového statistického úřadu ale nerozptýlily obavy, že na výkonu největší evropské ekonomiky se nepříznivě projeví útlum na mladých trzích.

Zahraničnímu obchodu částečně pomohla slušná poptávka ze Spojených států a mírné oživení poptávky ze zbývajících zemí eurozóny. Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa se ale v září celkově snížil na 19,4 miliardy eur (524,3 miliardy korun). „Světový obchod vázne kvůli útlumu na mnoha rozvíjejících se trzích, od Brazílie po Rusko a Čínu,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Rainer Sartoris ze společnosti HSBC Trinkaus.

Dnešní data zvýšila očekávání, že růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí mírně zpomalil. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládají, že německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 0,3 procenta po růstu o 0,4 procenta v předešlém kvartálu. Zprávu o kvartálním výkonu domácí ekonomiky zveřejní německé úřady v pátek.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video