Úvěry pro slovenské podniky jdou dolů, klesá poptávka i nabídka | E15.cz

Úvěry pro slovenské podniky jdou dolů, klesá poptávka i nabídka

Kia, Slovensko
Kia, Slovensko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Edita Muchová

Slovenské firmy letos ztrácejí chuť investovat, objem úvěrů pro podnikatelskou sféru klesá. Letos ke konci srpna měly podniky půjčeno od bank celkem 15,83 miliardy eur, což je meziroční snížení o 230 milionů eur. Důvodem je podle analytiků negativní situace na trzích, rozšiřující se špatná platební disciplína a propad tržeb u malých a středních podniků. Podle části odborníků stojí za ztrátou ochoty podnikat na Slovensku i zvýšení daní, odvodů a různých poplatků.

Minulý rok se přitom považoval za přelomový, protože objem úvěrů poprvé od krize stoupl a přesáhl hranici 16 miliard eur. Podle Národní banky Slovenska se tak opakuje vývoj z období roku 2009, kdy snížené úvěrování doprovázel i pokles tržeb firem a zhoršila se i disciplína splácení. V současnosti tržby ještě stále zaznamenávají růst. Ten je ale tažený prakticky jen dominantními firmami například z automobilového či elektrotechnického průmyslu.

„V prostředí oslabení externí poptávky a zpomalení meziroční dynamiky slovenského vývozu nepřekvapuje, že firmy revidovaly dolů investiční a modernizační plány,“ říká analytik Volksbank Vladimír Vaňo. „V prvním půlroce zaznamenala tvorba hrubého fixního kapitálu meziroční pokles o 2,5 procenta,“ upozorňuje Vaňo na vývoj situace.

Problém však není jen na straně poptávky, ale i nabídky úvěrů ze strany bankovních domů. „Nelehká ekonomická situace nenechala lhostejnými ani banky, které k firemnímu úvěrování musely začít přistupovat ještě přísněji a obezřetněji než doposud,“ přiznává analytička Poštovní banky Eva Sadovská.

Problémem zůstává i vyšší podíl úvěrů v selhání, který se za poslední dva roky nedostal pod osm procent. S jejich rostoucím objemem a kvůli negativním vyhlídkám nejbližšího vývoje stoupl i podíl bankami odmítnutých úvěrů. V segmentu malých a středních firem jde o téměř každý desátý úvěr.

Autor: Edita Muchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.