V Arménii zuří protesty, neklid vyvolaly plány na zdražení elektřiny | E15.cz

V Arménii zuří protesty, neklid vyvolaly plány na zdražení elektřiny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V arménské metropoli Jerevanu pokračují protesty proti zdražování elektřiny, při nichž bylo v minulých dnech přes 200 lidí zadrženo a 25 zraněno. Demonstranti celou noc blokovali centrální třídu maršála Bagramjana, ale na rozdíl od úterý proti nim policie nezasáhla. Podle zpráv arménských médií se neklid rozšířil i do druhého největšího arménského města Gjumri.

Jerevanská policie demonstranty opakovaně varuje, že jejich jednání je protiprávní a narušuje dopravu v centru metropole. Při vyjednávání s náčelníkem jerevanské policie demonstranty zastupují opoziční poslanci a představitelé arménských uměleckých kruhů.

Demonstranti během dneška navršili v centru města barikády z popelnic napěchovaných odpadem, aby se chránili před útokem těžkooděnců. Policejní velitel Ašot Karapetjan nicméně novináře ujistil, že pořádkové síly prozatím nemají v plánu proti demonstrantům zakročit. Množství protestujících se nezmenšuje bez ohledu na vysoké teploty, které se během dne blíží čtyřicítkám.

Neklid v Jerevanu vyvolalo rozhodnutí tamní vlády zdražit elektřinu o 17 až 22 procent; nařízení má vstoupit v platnost 1. srpna. Zvýšení cen elektřiny pro maloodběratele si vyžádala arménská distribuční společnost, kterou vlastní ruský energetický holding Inter RAO. Vzhledem k těsným ekonomickým vazbám na Rusko nyní arménské hospodářství pociťuje důsledky ruské krize, kterou vyvolávají západní sankce a propad cen ropy a zemního plynu.

Arménský prezident Serž Sargsjan demonstranty pozval ke schůzce, ale jejich zástupci s reakcí váhají. Ve dvousettisícovém městě Gjumri na severozápadě země mezitím studentští aktivisté zahájili stávku vsedě na centrálním Divadelním náměstí a vyzývají spoluobčany k demonstracím na podporu jerevanských protestů.

Protesty podle arménských médií zazívají i ve městě Vanadzor a v západoarménské provincii Aragacotn sousedící s Tureckem.

Hrozí prý revoluce typu Majdan

V ruských politických kruzích se mezitím objevují varování před zahraničním vměšováním. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov vyjádřil podezření, že za nepokoji stojí západní nevládní organizace, které si počínají „aktivně a bezostyšně“. Před revolucemi, podobnými loňské změně vlády v Kyjevě, není Arménie podle poslance imunní.

Vůdci demonstrací ale jakýkoli kontakt se zahraničím popírají. Demonstrace svolávané pod heslem „Ne loupeži“ jsou podle organizátorů nejen zcela svébytné, ale nemají ani žádný politický podtext.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video