V bruselském metru zřejmě byli dva útočníci, osud druhého je neznámý | E15.cz

V bruselském metru zřejmě byli dva útočníci, osud druhého je neznámý

Útoky v bruselském metru
Útoky v bruselském metru
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Atentátník Khalid Bakraoui, který se v úterý odpálil v bruselském metru, měl očividně společníka. Informovala o tom dnes frankofonní belgická televize RTBF s tím, že druhého muže nesoucího velké zavazadlo zachytily bezpečnostní kamery. Není jasné, zda tento předpokládaný útočník rovněž spáchal sebevražedný útok, nebo z metra utekl ještě před výbuchem. Prokuratura se k této zprávě nevyjádřila. Belgické úřady mezitím snížily stupeň bezpečnostních opatření z nejvyššího čtvrtého na třetí.

Stejnou zprávu jako RTBF dnes přinesl i francouzský deník Le Monde, ani jedno médium ale nezveřejnilo snímky z kamery, na které se odvolávají.

Doposud je známé to, že atentátníci byli v úterý nejméně čtyři. Nejdříve se odpálil na letišti Zaventem Khalidův bratr Brahim zřejmě spolu s Najimem Laachraouim. Na letišti byl ještě třetí útočník, který je na útěku. Asi hodinu poté se v metru odpálil Khalid Bakraoui.

Prokuratura dnes potvrdila dřívější informaci médií, že úřady na Brahima El Bakraouiho vydaly před atentáty mezinárodní zatykač kvůli podezření z podílu na pařížských atentátech z 13. listopadu.

Ve městě Charleroi si El Bakraoui údajně pronajal pod falešným jménem Ibrahim Maaroufi ubytování. O tom, že Brahima El Bakraouiho od prosince loňského roku hledal Interpol, už ve středu informoval list The New York Times.

Dnes večer úřady snížily stupeň bezpečnostních opatření ze čtvrtého na třetí. Médiím to oznámil ministr vnitra Jan Jambon. Nejvyšší stupeň platil od úterních atentátů. Jaké bude mít snížení stupně konkrétní dopady na bezpečnostní opatření v zemi, ale Jambon neuvedl.

Při atentátech v metru zahynulo 20 lidí, dalších jedenáct pak na letišti. Celkem si exploze vyžádaly asi 300 zraněných, stav několik z nich je velmi vážný

Provoz na letišti Zaventem, kde při atentátech zahynulo 11 lidí, bude pro osobní dopravu obnoven nejdříve v pondělí. Už ve středu provozovatel oznámil, že začne odbavovat nákladní a některé soukromé lety. Na letišti dnes přistály mimo jiné speciály přivážející na mimořádnou schůzku ministry vnitra zemí evropské osmadvacítky.

Při atentátech v metru zahynulo 20 lidí, dalších jedenáct pak na letišti. Celkem si exploze vyžádaly asi 300 zraněných, stav několik z nich je velmi vážný.

Belgie si dnes ve 14:30 SEČ znovu připomněla minutou ticha památku obětí atentátu. Kromě krále Philippa a královny Mathildy uctili mrtvé na nádvoří královského paláce i zástupci federální vlády, parlamentu i Evropské komise. „Na (letišti) Zaventem a ve stanici (metra) Maalbeek to byla svoboda, na niž zaútočili,“ řekl premiér Charles Michel.

Podle zpravodajského serveru CBS plánovali bruselští atentátníci útoky původně na Velikonoční pondělí. Uspíšili je prý ale kvůli pátečnímu zatčení Salaha Abdeslama, jednoho z pařížských atentátníků. Zdroj svých informací CBS neuvedl.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že Turecko loni v červnu Brahima Bakraouiho zadrželo a posléze vyhostilo. Erdogan rovněž řekl, že Ankara zároveň Belgii varovala, neboť Brahima považovala za zahraničního bojovníka. Belgické úřady ovšem nakonec radikála propustily.

Opakované vyhoštění z Turecka

Dnes nejmenovaný turecký představitel podle Reuters uvedl, že Brahima loni Turecko deportovalo dokonce dvakrát - nejdříve v červenci a pak znovu v srpnu. Dodal také, že jeho vyhoštění bylo administrativní deportací, neboť se uskutečnilo na základě policejního podezření. V Turecku prý žádný zločin nespáchal.

Přinejmenším v jednom případě Turecko vyhostilo Bakraouiho na jeho vlastní žádost nikoli do Belgie, ale do Nizozemska, potvrdil dnes tamní ministr spravedlnosti Ard van der Steur. Podle něj nebyl důvod Bakraouiho zadržovat, protože na něj nebyl vydán ani nizozemský ani mezinárodní zatykač. Turecké úřady prý navíc Nizozemsku neřekly, proč ho vyhostily. Co Bakraoui dělal po příletu do Amsterodamu, nizozemské úřady netuší.

RTBF se dnes také věnovala Brahimově závěti, kterou policisté našli v počítači při razii v bruselské čtvrti Schaerbeek. V ní atentátník uvádí, že se kvůli policejnímu pátrání necítí bezpečně a že nemá důvod žít. Napsal také, že pokud vše bude takto pokračovat, skončí „vedle něj v cele“.

Média spekulovala, že tím myslel uprchlého teroristu z Paříže Salaha Abdeslama, kterého belgická policie dopadla minulý týden v pátek. Podle RTBF měl ale Brahim na mysli zřejmě Mohammeda Bakkaliho, kterého belgická policie zadržela loni v listopadu. Bakkali byl zatčen kvůli vazbám na atentáty v Paříži.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video