V Bruselu platí nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti | E15.cz

V Bruselu platí nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti

belgická policie a armáda hlídkuje v ulicích
belgická policie a armáda hlídkuje v ulicích
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Belgické úřady zavedly nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku na území hlavního města Bruselu, kde sídlí rovněž instituce Evropské unie. Na celý den je uzavřeno metro, hromadná povrchová doprava naopak jezdí normálně, s výjimkou tramvajových linek vedoucích pod zemí, uvedly úřady. Opatření se dotkne i víkendových fotbalových zápasů.

Dnes ráno byly v Bruselu na důležitých místech rozmístěny těžce vyzbrojené policejní a vojenské hlídky. Střeženy jsou rovněž instituce EU, které v belgické metropoli sídlí. Vládní krizové centrum OCAM, které působí při belgickém ministerstvu vnitra, vyhlásilo čtvrtý, nejvyšší stupeň nebezpečí. Ten představuje „vážnou až bezprostřední“ hrozbu. Krizové centrum se tak rozhodlo po novém zhodnocení situace. Třetí stupeň, který odpovídá „možné až pravděpodobné“ hrozbě, platí pro zbytek země.

Centrum kvůli pokračujícímu vyšetřování nechtělo upřesnit, co konkrétně vedlo ke zvýšení stupně ohrožení. „Nemůžeme poskytnout více informací… Federální prokurátoři pokračují v práci,“ sdělil podle agentury Reuters mluvčí OCAM. Opatření následuje několik hodin poté, co byl obviněn z terorismu třetí člověk zadržený v Belgii v souvislosti s krvavými útoky, které se odehrály před týdnem v Paříži a které si vyžádaly 130 obětí na životech. Vyšetřování ukázalo, že atentáty měly vazbu i na síť islámských extremistů v Belgii.

Brusel zvýšil stupeň ohrožení kvůli riziku útoku jako v Paříži
Rozhodnutí vyhlásit v Bruselu nejvyšší stupeň hrozby teroristického útoku bylo přijato na základě zcela přesné informace, že by v metropoli mohl být spáchán podobný útok, jaký se stal před týdnem v Paříži. Uvedl to belgický premiér Charles Michel.

Předseda vlády po zasedání bezpečnostní rady státu uvedl, že panují obavy, že „by několik osob se zbraněmi a výbušninami mohlo zahájit útok… možná na několika místech“. „Vyzýváme veřejnost, aby nepropadala panice a zůstala klidná. Přijali jsme opatření, která jsou nezbytná,“ dodal.

OCAM popsal situaci v Bruselu jako „vážnou a bezprostřední hrozbu, která vyžaduje přijetí zvláštních bezpečnostních opatření, jakož i konkrétní doporučení pro obyvatelstvo“. Úřad vyzval obyvatele belgického hlavního města, aby se vyhýbali „místům s vysokou koncentrací lidí“, zejména „koncertům, významným událostem, vlakovým nádražím a letištím, hromadné dopravě a přeplněným nákupním střediskům“.

OCAM rovněž vyzvalo obyvatele, aby ozbrojeným složkám usnadňovali bezpečnostní kontroly. Naposledy byl nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlášen na celém území Belgie od prosince 2007 do ledna 2008, a to poté co policie zadržela 14 osob, které měly v plánu vysvobodit vězněného teroristu. Kvůli opatření byly například omezeny silvestrovské oslavy. Brusel byl tehdy ochuzen o tradiční ohňostroj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.