V coloradském ústavu plánovaného rodičovství střelec zabil tři lidi | E15.cz

V coloradském ústavu plánovaného rodičovství střelec zabil tři lidi

Střelba v Colorado Springs
Střelba v Colorado Springs
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři mrtvé a devět zraněných si podle nejnovější bilance vyžádala páteční střelba v ústavu plánovaného rodičovství v americkém městě Colorado Springs. Informovala o tom dnes agentura AP. Policistům se podařilo útočníka zadržet. Bílý dům na incident reagoval prohlášením, že s volným prodejem střelných zbraní je třeba "něco udělat".

Napjatá situace v ústavu trvala několik hodin, během nichž se pacienti a zaměstnanci kliniky schovávali za stoly, aby je nezasáhly kulky. Oběťmi se stali jeden policista a dva civilisté. Mezi zraněnými je pět policistů a čtyři civilisté, kteří byli hospitalizováni a jsou mimo ohrožení života.

Prezident Barack Obama v reakci na incident prohlásil, že zločinci by se neměli tak snadno dostávat ke střelným zbraním. „Musíme něco udělat s lehkostí, s níž se na ulicích dostávají k válečným zbraním lidé, jimž se do rukou dostat nemají. Tečka. Co je moc, to je moc,“ konstatoval Obama v prohlášení.

Nejasný motiv

Mužem podezřelým ze střelby je podle policie sedmapadesátiletý Robert Dear. S puškou údajně také před budovou nastražil blíže neupřesněné „předměty“, u nichž měla policie podezření, že by se mohlo jednat o výbušniny.

Zatím není jasný motiv činu útočníka, který svou akci zahájil kolem poledne místního času. Neví se také, zda byl Dear s ústavem plánovaného rodičovství nějak spojený. Kvůli útoku bylo uzavřeno místní nákupní středisko, jakož i blízké zdravotnické úřady.

Útočník se vzdal

Policisté nakonec vstoupili do kliniky a dokázali útočníka přesvědčit, aby se vzdal, napsala agentura Reuters. Podle policie neměl útočník komplice. Množství lidí policie z kliniky evakuovala.

Ústav plánovaného rodičovství v Colorado Springs nabízí ženám možnost podstoupit potrat, poskytuje vyšetření při podezření na pohlavně přenosné choroby, vyšetření pro těhotné a další služby. Potraty jsou v Coloradu, podobně jako ve většině ostatních částí USA, kontroverzní záležitostí. Klinika v Colorado Springs byla v minulosti terčem opakovaných protestů, napsala agentura Reuters.

Colorado Springs leží sto kilometrů jižně od Denveru, kde bylo v roce 2012 zastřeleno v kině 12 lidí a dalších několik desítek jich bylo zraněno. Pachatele Jamese Holmese poslal letos soud na doživotí do vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video