V Donbasu má začít platit nové úplné příměří. I tento týden umírali lidé | e15.cz

V Donbasu má začít platit nové úplné příměří. I tento týden umírali lidé

Ukrajinská armáda na Donbasu
Ukrajinská armáda na Donbasu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mírová kontaktní skupina na schůzi v Minsku ohlásila další "úplné" příměří, které má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost o půlnoci 30. dubna. Krok souvisí se začátkem pravoslavných velikonoc, jejichž hlavní svátek připadá letos na neděli 1. května.

Členové skupiny, která sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalců při zprostředkování Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), se rovněž dohodli na otevření některý nových přechodů přes linii fronty. Na výměně zajatců, dojednávané dlouhé měsíce, ale shoda stále nepanuje, oznámil šéf mise OBSE Martin Sajdik.

„Kontaktní skupina a zástupci Doněcka a Luhanska vítají připravenost všech účastníků minského procesu zastavit palbu s vyvrcholením velikonoc a příchodem květnových svátků. V sobotu v 00:00 hodin (místního času) tato informace bude dána na vědomí všem odpovědným osobám v terénu,“ citovala Sajdika ruská agentura.

Klid zbraní byl v Donbasu vyhlášen od počátku bojů v dubnu 2014 už osmkrát, ale ozbrojené střety s větší či menší silou dál pokračují. Zatím poslední krvavý incident se odehrál ve středu ve frontové obci Olenivka, kde zemřeli čtyři lidé a osm utrpělo zranění. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany.

Podle čtvrteční zprávy OSN si konflikt v Donbasu vyžádal přes 9300 mrtvých a víc než 21 tisíc zraněných. Statisíce lidí musely opustit své domovy a odejít buď do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Za Ukrajinu dobrovolně bojuje pianista i filozof, říkají dokumentaristé

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery