V Donbasu začalo další příměří, Moskva zprostředkuje jednání | E15.cz

V Donbasu začalo další příměří, Moskva zprostředkuje jednání

Hrob neznámého vojáka, který padl v bojích o doněcké letiště
Hrob neznámého vojáka, který padl v bojích o doněcké letiště
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na východě Ukrajiny začalo ráno platit příměří, k němuž se minulý týden zavázaly obě bojující strany. Velení ukrajinské armády v ranním prohlášení potvrdilo závazek klidu zbraní, obě strany ale varují, že v případě napadení budou palbu opětovat.

Palba z těžkých zbraní utichla na frontové linii v Donbasu už v noci na dnešek. „Předběžná informace shromážděná z měst a obcí Doněcké lidové republiky potvrzuje, že k masivnímu ostřelování ani bombardování v noci nedošlo. I ráno je situace klidná,“ citoval Interfax činitele doněckého „ministerstva obrany“.

Podle ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany se nicméně ještě v pondělí večer střílelo v okolí Doněcku a města Debalceve. O ztrátách se zprávy z bojišť nezmiňují.

Dnešní „den klidu“ vyhlásil minulý čtvrtek ukrajinský prezident Petro Porošenko. Povstalci návrh přivítali a zavázali se klid zbraní dodržovat. Předchozí zastavení palby, dojednané v běloruském Minsku počátkem září, bylo nicméně porušováno prakticky každý den.

Čeká se jednání o konci bojů

Na Donbasu se má sejít kontrolní komise složená se zástupců obou bojujících stran a Ruska. Moskva tvrdí, že ruští generálové zařazení do skupiny fungují výhradně v úloze prostředníků. Výsledkem jednání má být časový harmonogram stažení těžké výzbroje. V dalších krocích se počítá s výměnou zajatců, likvidací minových polí a demilitarizací ochranného pásma mezi jednotkami obou stran. To vše za předpokladu, že obě strany budou zastavení palby dodržovat.

V Minsku se má tento týden sejít takzvaná kontaktní skupina, složená z představitelů Kyjeva, Moskvy a povstaleckých „lidových republik“. Jednání zprostředkují zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Původně bylo oznámeno, že rozhovory mají být zahájeny už dnes, podle diplomatických zdrojů agentury TASS byly odloženy pravděpodobně na pátek. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Moskvě prohlásil, že minská skupina zasedne „v příštích dnech“. Cíl uklidnění situace na Donbasu je podle ruského ministra ale ještě daleko.

Vůdce separatistů dohodu odmítá

Důvodem odkladu minských rozhovorů jsou údajně nejasnosti ohledně přesného programu jednání. Povstalci požadují, aby Kyjev odvolal hospodářskou blokádu Donbasu a obnovil výplatu sociálních dávek a důchodů pro obyvatele povstaleckých území. Nesouhlasí prý rovněž s tím, aby se minských jednání účastnili evropští prostředníci.

Jakoukoli dohodu s Ukrajinci odmítl nepsaný vůdce doněckých separatistů Igor Strelkov. Na webových stránkách agentury Novorossija napsal, že „dokud nepřítel nepadne, válka nekončí“.

Navzdory nové dohodě o příměří pokračovaly podle ukrajinských i ruských médií na Donbasu do poslední chvíle poměrně masivní přesuny vojsk. Podle ukrajinské agentury Unian do Doněcku dorazily v noci dvě roty ruských vojáků a žoldnéřů. Přesun kolony potvrdili i povstalci s tím, že jde o „pravidelnou rotaci“ vzbouřeneckých vojáků v první palebné linii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video