V Malajsii řádí záplavy, evakuovali už 160 tisíc lidí | E15.cz

V Malajsii řádí záplavy, evakuovali už 160 tisíc lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pět lidí už nepřežilo rozsáhlé záplavy, s nimiž se tento týden potýká Malajsie. Z domovů muselo odejít 160 tisíc lidí a meteorologové předpovídají další déšť. Premiér zkrátil dovolenou na Havaji a vrátil se domů. Nejhorší je situace na severovýchodě země, kde úřady evakuovaly přes 100 tisíc lidí. V centru země uvízlo 100 turistů, které se podařilo převézt do jednoho z útulků.

Mnoho silnic je zaplavených a na některých místech byla přerušena železniční doprava. Deště provází silné bouřky, které narušily také komunikační služby a dodávku elektřiny. Ministr zdravotnictví po návštěvě nemocnice ve státě Kelantan řekl, že je velmi vážně narušeno zásobování jídlem i vodou a vázne také dodávka elektřiny. Nemocniční personál je podle něj zcela vyčerpaný.

Místní noviny zveřejňují letecké snímky měst a vesnic, jejichž ulicemi protéká kalná voda. Na vládu se nepřestává snášet kritika za to, že nevyhlásila výjimečný stav, byť jsou záplavy hodnoceny jako nejhorší za několik desetiletí.

Kelantan a také státy Terengganu a Pahang jsou na tom nejhůř. Do Kelantanu dnes dorazil premiér Najib Abdul Razak, který zkrátil svou dovolenou na Havaji. Vláda sice povolala i armádní vrtulníky, ale záchranné operace komplikuje rychle stoupající hladina vody a také její silný proud. Po silnicích se k zaplaveným oblastem dostat nedá.

„Jsem na vládu velmi rozzlobená, nezajímá mne její politika. Má dělat to, co je její povinností,“ řekla jedna žena v útulku v Kota Bharu, který je střediskem Kelantanu. Útulek je v místní škole, kam se kromě ní muselo uchýlit dalších 200 lidí. „Přišli jsme o všechno,“ řekla žena. Opozice tvrdí, že rozsah záplav vládu zcela zaskočil.

Premiér dnes ohlásil, že vláda dá na pomoc postiženým dalších 500 milionů ringgitů (3,3 miliardy korun), což je desetinásobek peněz, jež už byly poskytnuty. Malajsie čelí záplavám v monzunovém období každoročně, letošní deště jsou ale mnohem silnější než jindy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.