V Maroku zatkli Belgičana přímo napojeného na atentátníky z Paříže | E15.cz

V Maroku zatkli Belgičana přímo napojeného na atentátníky z Paříže

Teroristické útoky v Paříži: záchranáři zasahují před koncertní síní Bataclan
Teroristické útoky v Paříži: záchranáři zasahují před koncertní síní Bataclan
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maroko oznámilo, že zatklo Belgičana marockého původu, který měl přímé napojení na atentátníky z Paříže. Podle agentury AFP byl muž zatčen minulý týden v obci nedaleko Casablanky. Podle marockého ministerstva vnitra měl muž "přímé napojení" na útočníky, kteří 13. listopadu v Paříži zabili 130 lidí.

Podle některých agentur marocké úřady nespecifikovaly, jak byl zadržený na atentátníky napojen, uvedly pouze, že cestoval do Sýrie s jedním z pařížských atentátníků. Podle AFP a serveru BBC cestoval s jedním ze sebevražedných atentátníků, kteří se v Paříži odpálili u stadionu Stade de France. Agentura DPA uvedla, že byl v kontaktu se Salahem Abdeslamem, který se pařížských útoků účastnil, podařilo se mu uprchnout a je stále na útěku. DPA tuto zprávu později v opravě označila za nejistou.

Identitu zatčeného Belgičana marocké ministerstvo vnitra specifikovalo jen arabskými iniciálami. Belgický federální prokurátor Eric Van der Sypt agentuře AP řekl, že zadrženým je Gelel Attar, který byl v Belgii v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení za podíl na aktivitách teroristické skupiny.

Muž dříve bojoval v Sýrii proti tamnímu režimu údajně v radikálním sunnitském hnutím An-Nusra, jež se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida. Později vstoupil do teroristické organizace Islámský stát (IS). Ze Sýrie odjel do Turecka, ale navštívil i Německo, Belgii a Nizozemsko, než přijel do Maroka.

Přímé vazby na Belgii

K šesti koordinovaným akcím ve francouzské metropoli se přihlásilo hnutí Islámský stát. Někteří útočníci měli přímé vazby na Belgii, kde se narodil i stále hledaný Salah Abdeslam, jenž je marockého původu a má francouzské občanství.

Belgičanem marockého původu byl i Abdelhamid Abaaoud, považovaný za hlavního organizátora masakrů, který zahynul pět dní po útocích při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis. Při tomto zásahu se odpálil belgický radikál Chakib Akrouh, pocházející stejně jako Abaaoud z bruselské čtvrti Molenbeek. Z ní pochází podle arabisty Pietera Van Ostaeyena, který monitoruje aktivity belgických džihádistů a jehož citovala agentura AP, i Attar (26). Používá prý i jméno abú Ibráhím a z Belgie do Sýrie odjel v lednu 2013 s Akrouhem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video