V prvních iráckých volbách po porážce Islámského státu vede dosavadní premiér | E15.cz

V prvních iráckých volbách po porážce Islámského státu vede dosavadní premiér

Parlamentní volby v Iráku
Parlamentní volby v Iráku
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Současný irácký premiér Hajdar Abádí podle prvních neoficiálních výsledků vede v parlamentních volbách a za ním se drží aliance vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na zdroje z volební komise a bezpečnostních složek.

V zemi se v sobotu konaly první parlamentní volby od porážky Islámského státu (IS) na iráckém území; analytici je přirovnávají k referendu o oblíbenosti dosavadního premiéra. Oficiální výsledky se očekávají v pondělí. Volební účast byla v hlasování bez jasného favorita navzdory očekáváním slabá, dosáhla necelých 45 procent. Před čtyřmi lety k volebním urnám došlo zhruba 60 procent oprávněných voličů.

Abádí - spojenec jak Spojených států, tak Íránu - se spíše než vlivného klerika obával konkurence jiných šíitských skupin, které si přejí těsnější vazby s Teheránem. Stávajícího šéfa vlády podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů.

Muktada Sadr se podílel na potlačování IS a v letech 2003 až 2011 vedl milici, jež bojovala proti americkým vojákům. Jeho současná kampaň se nicméně soustředila na sociální témata a boj proti korupci. Pokud skončí druhý, bude to podle agentury Reuters nečekaný politický návrat. Je sice populární mezi chudými, ale z centra dění jej odsunuly osoby zaštítěné Íránem.

Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video