V Tripolisu kvůli bojům hoří palivové nádrže, hrozí katastrofa | E15.cz

V Tripolisu kvůli bojům hoří palivové nádrže, hrozí katastrofa

boje v Libyi
boje v Libyi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obrovský požár ve skladu paliv nedaleko letiště v libyjské metropoli se vymkl kontrole. V důsledku raketového útoku zde v pondělí v největším skladu paliv v Tripolisu hoří již dvě obří palivové nádrže, uskladněno v nich je asi 6,6 milionu litrů paliva. Hrozí humanitární a ekologická katastrofa, uvedly zahraniční agentury s odvoláním na místní úřady. Libye již požádala o mezinárodní pomoc.

„Ocitl se (požár) mimo kontrolu. Byla zasažena i druhá nádrž,“ citovala agentura Reuters mluvčího libyjské státní ropné společnosti NOC, které sklad patří.

Hasiči bojovali s ohněm po několik hodin, ale bez výsledku. Nakonec vyčerpali zásoby vody a museli místo opustit, uvedla agentura AFP s odvoláním na oficiální sdělení. Libyjská televize podle Reuters vyzvala k evakuaci obyvatele města bydlící v okruhu pěti kilometrů od letiště.

Libye se tento měsíc ocitla na pokraji občanské války, na řadě míst zuří tvrdé boje, které jsou podle expertů jedny z nejtěžších od revolučního roku 2011. Současné násilí, které je důsledkem střetů milicí s vládou, vedlo o víkendu k tomu, že USA stáhly ze země svůj zbylý diplomatický personál a řada dalších zemí doporučila svým občanům z Libye odjet.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video