V4 podporuje sjednání dohody o volném obchodu mezi EU a Japonskem | E15.cz

V4 podporuje sjednání dohody o volném obchodu mezi EU a Japonskem

Šinzó Abe s hlavami visegrádských zemí
Šinzó Abe s hlavami visegrádských zemí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika stejně jako další země Visegrádské skupiny podporuje jednání o uzavření dohody o zóně volném obchodu mezi Evropskou unií a Japonskem. Po dnešním setkání premiérů Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) s japonským ministerským předsedou Šinzó Abem to ve Varšavě novinářům řekl český ministerský předseda Petr Nečas. Ve varšavském zámku čtyři evropští premiéři a jejich japonský kolega hovořili také o možnostech rozvoje obchodní a investiční spolupráce.

„My jsme zastánci podobných dohod a zvláště v uzavření dohody s Japonskem vidíme velký nevyužitý potenciál. Je nesmírně důležité odstraňovat překážky v mezinárodním obchodě,“ poznamenal Nečas.

Do polské metropole dnes odletěl uprostřed napjaté vnitropolitické situace v Česku. Kvůli skandálu, který vyvolalo vazební stíhání Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové, žádá opozice premiérův rychlý odchod. Večer Nečase po návratu ze zahraničí čeká ostře sledovaná schůzka s lídry stran vládní koalice.

Uzavření dohody o volném obchodu s Japonskem by podle odhadů mohlo napomoci zvýšení hrubého domácího produktu krizí sužované Evropské unie o 0,6 až 0,8 procentního bodu a přispět ke vzniku až 400 tisíc pracovních míst. Dnešní varšavské setkání na závěr polského předsednictví středoevropské skupiny je prvním podobným jednáním na premiérské úrovni. S Japonskem však země V4 spolupracují už deset let.

„Celá EU čeká recesi, ale většina zemí Visegrádské skupiny se těší mírnému hospodářskému růstu,“ připomněl po schůzce slovenský premiér Robert Fico. Země V4 jsou podle něj přesvědčené, že jejich region je životaschopný a může investorům nabídnout „zajímavé možnosti“. K podpisu dohody o volném obchodu mezi EU a Japonskem by podle něj mělo dojít co nejdříve.

Podle polského premiéra Donalda Tuska myslí země V4 v souvislosti s Japonskem i na energetickou spolupráci. Dnes premiéři hovořili například o tvorbě společného trhu se zemním plynem, uvedl Tusk.

Japonský ministerský předseda Abe po schůzce řekl, že japonské firmy v regionu vytvořily už 120 tisíc pracovních míst. „To je nesmírně důležité. Zdůrazňovali jsme i nutnost posílit tuto spolupráci především v energetické oblasti,“ poznamenal. Rok 2014 bude podle něj „rokem výměny“ mezi zeměmi Visegrádu a Japonskem.

Petr Nečas v Polsku Autor: ctk

Nečas na tiskové konferenci připomněl, že Japonsko patří mezi významné investory do české ekonomiky a japonské firmy jsou pro Česko významným zaměstnavatelem. V ČR nyní podniká 237 japonských společností, z toho 94 výrobních. Tyto firmy dosud investovaly kolem 3,1 miliard dolarů a vytvořily v ČR okolo 45 tisíc pracovních míst.

Podle Nečase je Japonsko pro Evropu významným partnerem z hlediska vědy, výzkumu a vývoje a moderních technologií. „Česko-japonská spolupráce se velmi dobře rozvíjí například v oblasti informačních technologií, jako velmi perspektivní vnímám také spolupráci v kosmickém průmyslu či environmentálních technologiích.“

Obchodní bilance ČR s Japonskem je dlouhodobě pasivní. Schodek se od roku 2009 snižuje spíše vlivem snižujícího se českého dovozu z Japonska než zvyšujícího se českého vývozu. Japonsko je podle obratu osmnáctým nejdůležitějším zahraničním obchodním partnerem Česka. V roce 2012 ho předstihla Korejská republika, která už může využívat své dohody o volném obchodu s EU. Japonsko je v současné době čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR mimo Evropu.

Země V4 a Japonsko kromě jiného vyjádřily znepokojení nad pokračujícími severokorejskými testy raket schopných nést jaderné hlavice, uvedl Abe. Zdůraznily také zájem na stabilním, mírumilovném a soběstačném Afghánistánu a řekl, že Írán musí plnit své mezinárodní závazky ohledně jaderného programu.

Za Temelín přijede orodovat i japonský premiér

PROFIL: Poprvé premiér Abe zklamal. Teď to prý bude lepší

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.