Válku jen prodlouží, myslí si syrská opozice o ruské intervenci | E15.cz

Válku jen prodlouží, myslí si syrská opozice o ruské intervenci

Válka v Sýrii - ilustrační foto
Válka v Sýrii - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstup Ruska do války v Sýrii prodlouží válku i o deset let. Sdělil to velitel kurdských jednotek bojujících na severu Sýrie, podle něhož mocnosti v této oblasti bojují o sféry vlivu. Jiný velitel povstaleckých oddílů působících na jihu země zase požádal arabské státy o protiletadlové zbraně.

Sipan Hemo, který velí kurdským oddílům, prohlásil, že vstup mocností do bojů válku prodlouží. Boje podle něj mohou trvat ještě deset let. „Řešení už není v rukou Syřanů. To, co se děje nyní, lze nazvat utkáním obrů na území Sýrie. Jde o změnu mapy. Vypadá to jako třetí světová válka, v níž mocnosti bojují o rozdělení sfér vlivu. My na to pohlížíme bohužel jako na budoucí dlouhou válku, která může trvat i deset let,“ řekl Hemo.

Podobně Bašár Zubí, který velí povstaleckým oddílům na jihu Sýrie, prohlásil, že ruské nálety ničí snahy ukončit syrskou válku politickými prostředky. Požádal arabské země, aby dodaly povstalcům protiletadlové rakety.

Válka proti Rusům

„Tyto nálety válku především prodlouží. A dále povedou k rozšíření extremismu, protože jakmile se válka stane globálním bojem proti Syřanům, vznikne úrodná půda, která bude přitahovat zahraniční bojovníky do války proti Rusům,“ řekl Zubí.

Zubí je jedním z dezertérů ze syrské armády, kteří založili Syrskou svobodnou armádu. Spojené státy ji řadí k takzvané umírněné opozici proti režimu v Damašku. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale prohlásil, že většina členů této armády přeběhla k radikálům z Islámského státu.

Desítky civilních obětí

Podle opozičních zdrojů při středečních ruských náletech zahynulo nejméně 36 civilistů včetně pěti dětí. Zástupce turkmenské komunity prohlásil, že ruská letadla zasáhla ve středu cíle FSA a zabila desítky civilistů. Rusové mířili na cíle v provinciích Homs a Hamá, kde žijí tradičně příslušníci turkmenské menšiny. Podle prohlášení syrského turkmenského svazu, který sídlí v Turecku, při zásahu vesnice Talbísa, která leží poblíž města Homs, zemřelo 40 civilistů.

Turkmeni sestavili brigádu, která se připojila k FSA. Její zástupci tvrdí, že FSA i tato brigáda jsou terčem útoků syrské armády od začátku bojů v roce 2011. Útočí na ně i radikálové z Islámského státu.

„Rozhodným způsobem odsuzujeme Rusko, které se nespokojilo se svou neomezenou podporou vražedného režimu a teď bombarduje Syřany a slibuje přitom demokracii,“ uvádí se v prohlášení turkmenského svazu.

Názory odjinud: Putin jen vyplňuje vakuum

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video