Varufakis: Evropa věděla, že Řecko své dluhy nedokáže splatit | E15.cz

Varufakis: Evropa věděla, že Řecko své dluhy nedokáže splatit

Varufakis: Evropa věděla, že Řecko své dluhy nedokáže splatit
Řecký ministr financí Janis Varufakis
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Evropští představitelé po celou dobu řecké dluhové krize věděli, že Atény nebudou nikdy schopny své dluhy splatit. Uvedl to řecký ministr financí Janis Varufakis v dokumentu německé televize ARD. Jeho výrok vyvolal ostrou reakci v německých médiích.

„Chytří lidé v Bruselu, Frankfurtu a Berlíně již v květnu 2010 věděli, že Řecko nikdy nesplatí své dluhy. Postupovali ale tak, jako by Řecko nebylo na mizině, jako by pouze nemělo dostatek likvidních finančních prostředků,“ uvedl Varufakis.

„Dávat nejzkrachovalejšímu státu největší půjčku v historii byl zločin proti lidskosti,“ dodal. Podle agentury Reuters není jasné, kdy přesně byl dokument natočen.

Německý list Bild Varufakisovy výroky umístil na svou první stránku a v redakčním komentáři vyzval evropské představitele, aby ukončili poskytování finanční pomoci Řecku. „Řecká vláda se chová, jako by všichni museli tancovat podle jejích not. Toto šílenství musí skončit. Evropa ze sebe nesmí nechat dělat hlupáka,“ píše se v komentáři.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (6,5 bilionu korun).

Druhý záchranný program měl vypršet na konci února, eurozóna se ale po složitých jednáních shodla na jeho prodloužení o čtyři měsíce. Poskytnutí zbývajících peněz z programu podmiňují věřitelé reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu. Varufakis o víkendu poznamenal, že pokud se jeho země s věřiteli nedohodne, jsou ve hře předčasné volby či referendum o podobě reforem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!