Ve Venezuele se sešlo Ústavodárné shromáždění, může minimalizovat moc opozice | E15.cz

Ve Venezuele se sešlo Ústavodárné shromáždění, může minimalizovat moc opozice

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Do čela kontroverzního venezuelského Ústavodárného shromáždění byla dnes zvolena bývalá ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová. Ustavující schůze nového orgánu, který vznikl z vůle socialistického prezidenta Nicoláse Madura, dnes začala za mimořádných bezpečnostních opatření a manifestací stoupenců vlády i opozice. Proti vzniku nového orgánu, který může výrazně upevnit moc prezidenta, protestovaly mimo jiné USA, Kanada, Španělsko, Argentina a dnes nejnověji Brazílie, která navrhne přerušení členství Venezuely v jihoamerickém obchodním bloku Mercosur.

"Slibuji, že budu bránit svou vlast před jakoukoli agresí nebo hrozbou," přísahala s venezuelskou vlajku a výtiskem ústavy v rukou 48letá Rodríguezová, která byla ministryní zahraničí v socialistické vládě od konce roku 2014 do letošního června.

Vojáci a policisté dnes uzavřeli okolí venezuelského parlamentu, v jehož blízkosti vpodvečer SELČ začalo první zasedání kontroverzního shromáždění. To bylo zvoleno v neděli a opozice se obává, že může převzít moc od parlamentu, který od posledních voleb kontrolují právě opoziční poslanci.

Na Bolívarově náměstí nedaleko parlamentu vládní socialisté uspořádali manifestaci na podporu vlády prezidenta Nicoláse Madura. K novým protestům se sešli i přívrženci opozice, která zvolení Ústavodárného shromáždění považuje za nedemokratický pokus o upevnění současného režimu.

Ve Venezuele panují obavy, že země zmítaná od dubna protivládními protesty s více než 120 oběťmi se v důsledku chystané ústavní reformy stane diktaturou. Parlament je zahájením práce Ústavodárného shromáždění prakticky zbaven moci a není jasné, zda se v něm budou moci nadále konat schůze.

Mezi 545 delegátů Ústavodárného shromáždění patří i Madurova manželka a syn. Delegáti se sešli za Madurovy přítomnosti v sále nedaleko Národního shromáždění, ovládaného opozicí od loňského ledna.

Opoziční předáci vyzvali Venezuelany, aby dnes zaplnili ulice a nové shromáždění odmítli. Nový orgán má mít podle právních expertů výjimečné pravomoci. Opozice se obává, že rozpustí parlament a odvolá generální prokurátorku, která v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

Maduro tvrdí, že shromáždění je nutné k uklidnění situace v zemi, zmítané politickou a ekonomickou krizí.

Opozice nedělní volby do Ústavodárného shromáždění bojkotovala a hlasování označila za zmanipulované.

Kvůli tomuto hlasování uvalily tento týden Spojené státy sankce na několik činitelů venezuelského režimu, včetně prezidenta Madura. Brazilský ministr zahraničí Aloysio Nunes dnes prostřednictvím twitteru oznámil, že jeho země navrhne přerušení členství Venezuely v jihoamerickém obchodním bloku Mercosur, dokud se nevrátí k demokracii. Brazílie podle něj nebude tolerovat "diktaturu" v sousední zemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video